Herald Tribune
A globális amerikai lap a címoldalán közli azt a felvételt, amelyen az irodalmi Nobel-díjas Szolzsenyicin, a kommunizmus bűneit leleplező Gulág szigetvilág szerzője dolgozószobájában fogadja Putyin orosz elnököt, aki „emberiességi tevékenysége” elismeréséül nyújtotta át neki a legmagasabb állami kitüntetést Oroszország napján.
*****
Szintén címoldalon kezdődik az a tudósítás, amely arról számol be, hogy Brice Hortefeux, az újonnan létrehozott francia bevándorlási és nemzeti azonosság minisztériumának feje már majdnem teljesen készen áll azzal a törvénytervezettel, amely megszigorítaná a bevándorlási szabályokat. A törvény értelmében a bevándoroltak Európai Unión kívül élő családtagjainak alapszintet kell majd elérniük francia nyelvből, és meg kell ismerkedniük a francia történelemmel, valamint a francia szokásokkal, mielőtt az országba települhetnének. A cikk szerint egész Európában szigorítják a bevándorlási szabályokat. Ausztriában a kormánynak olyan törvénytervezetét fogadták el, amely korlátozza azon családtagok számát, akik a bevándorlók után jöhetnek. Hollandiában a családtagoknak érkezésük előtt meg kell tanulniuk hollandul. Németországban, Nagy-Britanniában és Olaszországban az állandó lakhellyel rendelkező bevándorlóknak bizonyítaniuk kell, hogy megfelelő otthonnal és anyagiakkal rendelkeznek, mielőtt fogadnák a külföldről érkező családtagokat. Dánia is megszigorította a család újraegyesítésének szabályait: a koppenhágai kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a külföldi házastársnak legalább 24 évesnek kell lennie a bevándorláskor. Jean-Pierre Garson, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) bevándorlási szakértője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-országok által aláírt nemzetközi egyezmények feljogosítják a családokat, hogy bevándoroltassák családtagjaikat a befogadó országba és a nemzeti szabályok késleltethetik, de nem akadályozhatják meg a családtagok érkezését. A szakértő szerint a késleltetés értékes iskoláztatási évektől fosztja meg a gyerekeket, és azzal a kockázattal jár, hogy a családtagok megkerülik a szabályokat, ezzel növelve az illegális bevándorlást.
*****
Miután Blair miniszterelnök búcsúbeszédében fékevesztett vadállatnak nevezte a sajtót, amely embereket és becsületüket gyalázza, kijelentette: „Tudom, hogy bizonyos helyeken széttépnek, de azt is tudom, hogy ezt el kellett mondani… A szabadság része az is, hogy a médiáról megjegyzéseket lehessen tenni.” A brit újságírók egyre agresszívebben kérdezték a brit miniszterelnököt. A múlt hónapban közös sajtókonferenciájukon még Bush is megfeddte a brit újságírókat, amiért Blair „politikai sírján szteppelnek”.
Folyamatosan szivárog a klór Sajóbábonyban