Herald Tribune
Vlagyimir Putyin orosz elnök az antikommunista Alekszandr Szolzsenyicin Nobel-díjas írónak Oroszország legmagasabb kitüntetését adományozta élete során az emberiségért kifejtett tevékenységéért. A szovjet kormányt támadó A Gulag szigetcsoport és egyéb kommunistaellenes munkák 88 éves szerzője éveket töltött emigrációban, mielőtt 1994-ben visszatért Oroszországba, jelenti a globális amerikai lap. Szolzsenyicin azóta Moszkvában él, és számos könyvet jelentetett meg. A kitüntetés alkalmából felesége elmondta, hogy férje reméli, az ország tanulni fog a XX. század önpusztításának leckéjéből, és azt nem ismétli meg.
The Guardian
Negyvenegy venezuelai értelmiségi tiltakozó levelet írt a baloldali brit lapnak, amiért abban szakszervezeti vezetők, parlamenti képviselők, egyetemi tanárok és Harold Pinter Nobel-díjas szerző Hugo Chávez venezuelai elnököt támogatták, amiért nem újította meg a kereskedelmi RCTV csatorna sugárzási engedélyét. Mint ismeretes, a televízió támogatta az amerikaiak által segített és demokratikusan megválasztott Chávez elnök elleni puccskísérletet.
europeanvoice.com
Az Economist-csoport tulajdonában lévő, európai uniós ügyekre szakosodott hetilap véleménycikke szerint Oroszország kijátssza a realitásokról a figyelmét elfordító uniót. Az elemzésben Magyarországra térve ez olvasható: „A kontinens másik oldalán az EU által szponzorált Nabucco csővezeték halva születhet, mert az ügyes orosz diplomácia – és miután a Gazprom megszerezte a belföldi piacokat – meggyőzte Magyarországot, hogy szakítson az összeurópai konzorciummal.”
lepetitjournal.com
A külföldön élő franciáknak szóló lap helyesbített. A javított változat szerint Toroczkai László a vele készített interjúban Szlovákiát és Szerbiát nevezte meg, ahol a magyar kisebbség a legtöbb nehézséggel néz szembe, és a helyzete Horvátországban a legjobb.
Financial Times
A globális brit üzleti lap németországi kiadása az Európai Bizottság olyan dokumentumához jutott, amely szerint a Galileo, az európai helymeghatározó műholdas rendszer kiépítése és üzemeltetése jelentősen drágább lesz, mint arra számítottak. Az Európai Bizottság 2007 és 2030 között 9-12 milliárd euró összeggel számol. Még bizonytalan, hogy a szolgáltatásai eladásából mekkora jövedelemre tehet szert, mert a jövőben tökéletesítendő amerikai GPS III navigációs rendszer számos szolgáltatást ingyen bocsát rendelkezésre. Így azután minél később állítják üzembe a már most is jelentősen késlekedő Galileót, az annál negatívabb hatást gyakorol majd a költségmegtérülésre.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella