lemonde.fr
A vezető liberális francia lap nem ért egyet Nicolas Sarkozy francia elnök azon koncepciójával, hogy ha a franciák többet dolgoznak, akkor többet is keresnek. Felsorolja azon országokat, ahol a legrövidebb, és azon országokat, ahol a leghosszabb a munkanap, köztük Magyarországot. Kiderül, hogy Norvégiában, Svájcban, Dániában, Hollandiában és Svédországban, ahol az emberek évente átlagosan 1490 órát dolgoznak, jobban élnek, mint ott, ahol a legtöbbet dolgoznak.
*****
A negyven évvel ezelőtt kitört hatnapos háború a palesztinokra nézve is katasztrofális következményeinek tételes számbavételénél a lap idézi a Világbank májusi jelentését, amelyben az áll, hogy a palesztinokat megfojtó izraeli megszállás miatt a palesztinok képtelenek kikerülni gazdasági válságukból. Izrael a Világbank jelentését elfogultnak bélyegezte.
El Pais Digital
A liberális spanyol lap vélemény-oldalán Suso de Toro író Láthatatlan hegemónia cím alatt megjelent cikkében azt kárhoztatja, hogy Spanyolországban a jobboldal hegemón pozíciót élvez annak ellenére, hogy politikailag a baloldal van kormányon. A média és az establishment nagy része is jobboldali eszméket propagál. Ez pedig azért van, mert Spanyolországban adottnak tekintik a nacionalizmust, és a spanyolok a nacionalista koordinátarendszerben gondolkodnak.
Herald Tribune
William Pfaff, a globális amerikai lap független gondolkodásáról ismert történész-publicistája nevetségesnek tartja a neoliberálisoknak az állami beavatkozást elítélő dogmáit, hiszen, mint írja, a II. világháború utáni gazdasági rend a Marshall-tervtől kezdve a nagyvállalatoknak nyújtott adókedvezményeken át a munkavállalóknak és az állampolgároknak biztosított szociális hálóig minden az állam szabályozószerepéről szól.
Independent
A független-liberális brit lap címoldalán Blair és Bush: a végső számvetés címen röviden öszszefoglalja, mi mindent tett a munkáspárti brit miniszterelnök az amerikai elnök érdekében, és hogy cserébe semmit nem kapott. A lap ebből arra következtet, hogy az éghajlati változás ügyében Blairt ugyanúgy kisemmizik. A felsoroltak szerint Blair megkérdőjelezhetetlenül támogatta Bush iraki invázióját. A Guantánamo-öbölben létesített fogolytábor ügyében a miniszterelnök elárulta az ott fogva tartott brit állampolgárokat, noha ellenük nem emeltek vádat. A közel-keleti politika terén Blair Washingtonnak nyújtott támogatása aláásta pártatlan békeközvetítői pozícióját a palesztinok szemében. A közvélemény előtt pedig Bushnak nyújtott támogatásával lejáratta magát mind otthon, mind a világon. Cserébe pedig azt kapta, hogy Bush leereszkedően hátba veregette.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek