Napi sajtószemle

2007. 06. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

lemonde.fr
A vezető liberális francia lap nem ért egyet Nicolas Sarkozy francia elnök azon koncepciójával, hogy ha a franciák többet dolgoznak, akkor többet is keresnek. Felsorolja azon országokat, ahol a legrövidebb, és azon országokat, ahol a leghosszabb a munkanap, köztük Magyarországot. Kiderül, hogy Norvégiában, Svájcban, Dániában, Hollandiában és Svédországban, ahol az emberek évente átlagosan 1490 órát dolgoznak, jobban élnek, mint ott, ahol a legtöbbet dolgoznak.

*****
A negyven évvel ezelőtt kitört hatnapos háború a palesztinokra nézve is katasztrofális következményeinek tételes számbavételénél a lap idézi a Világbank májusi jelentését, amelyben az áll, hogy a palesztinokat megfojtó izraeli megszállás miatt a palesztinok képtelenek kikerülni gazdasági válságukból. Izrael a Világbank jelentését elfogultnak bélyegezte.


El Pais Digital
A liberális spanyol lap vélemény-oldalán Suso de Toro író Láthatatlan hegemónia cím alatt megjelent cikkében azt kárhoztatja, hogy Spanyolországban a jobboldal hegemón pozíciót élvez annak ellenére, hogy politikailag a baloldal van kormányon. A média és az establishment nagy része is jobboldali eszméket propagál. Ez pedig azért van, mert Spanyolországban adottnak tekintik a nacionalizmust, és a spanyolok a nacionalista koordinátarendszerben gondolkodnak.


Herald Tribune
William Pfaff, a globális amerikai lap független gondolkodásáról ismert történész-publicistája nevetségesnek tartja a neoliberálisoknak az állami beavatkozást elítélő dogmáit, hiszen, mint írja, a II. világháború utáni gazdasági rend a Marshall-tervtől kezdve a nagyvállalatoknak nyújtott adókedvezményeken át a munkavállalóknak és az állampolgároknak biztosított szociális hálóig minden az állam szabályozószerepéről szól.


Independent
A független-liberális brit lap címoldalán Blair és Bush: a végső számvetés címen röviden öszszefoglalja, mi mindent tett a munkáspárti brit miniszterelnök az amerikai elnök érdekében, és hogy cserébe semmit nem kapott. A lap ebből arra következtet, hogy az éghajlati változás ügyében Blairt ugyanúgy kisemmizik. A felsoroltak szerint Blair megkérdőjelezhetetlenül támogatta Bush iraki invázióját. A Guantánamo-öbölben létesített fogolytábor ügyében a miniszterelnök elárulta az ott fogva tartott brit állampolgárokat, noha ellenük nem emeltek vádat. A közel-keleti politika terén Blair Washingtonnak nyújtott támogatása aláásta pártatlan békeközvetítői pozícióját a palesztinok szemében. A közvélemény előtt pedig Bushnak nyújtott támogatásával lejáratta magát mind otthon, mind a világon. Cserébe pedig azt kapta, hogy Bush leereszkedően hátba veregette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.