Totális kudarcot vall az EU-csúcs?

2007. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Drámaian romlik az Európai Unió intézményeinek és polgárainak a hangulata. A tagországok külügyminiszterei luxemburgi találkozójukon beletörődtek abba, hogy nem találnak kivezető utat az alkotmány zsákutcájából, noha már csak három nap van hátra az uniós csúcsig.
Mind Lengyelország, mind az Egyesült Királyság ragaszkodik saját álláspontjához: míg Varsó továbbra is inkább a négyzetgyököt választja, mint a „halált” – ahogyan a kettő közötti választást jellemezte –, addig London hallani sem akar arról, hogy jogilag kötelezővé tegye az unió alapjogi chartáját.
Ami pedig az unió polgárait illeti, a közösség nagyobb befolyású országaiban a megkérdezettek többsége ragaszkodik ahhoz, hogy a módosított alkotmányt – vagy nevezzék, aminek akarják – népszavazással hagyják jóvá. Márpedig kevés dologtól borsódzik jobban a háta az EU vezetőinek, mint hogy a népet megkérdezzék: a franciák és a hollandok is elvetették a korábbi, több száz oldalas alkotmánytervezetet, azóta pedig az unió válságba került. Kivéve természetesen az EU-bürokraták szemében, akik minden esetben azonnal készen állnak egy-egy optimista kijelentéssel a kézzelfoghatót, így a közösség bénultságát is cáfolni.
Anna Fotyga lengyel külügyminiszter asszony a nagyhercegség fővárosában kijelentette: nem fogadja el az EU-alkotmányban szereplő, módosított szavazási rendszert, amelynek révén Lengyelország befolyása csökkenne a nagyokhoz képest. Varsó elutasítja, hogy a minősített többséggel meghozott döntések esetében egy javaslatot akkor tartanak elfogadottnak, ha azt a tagállamok legalább 55 százaléka támogatja, de úgy, hogy ezek a tagállamok az EU teljes lakosságának legalább 65 százalékát adják. Hozzátette: Lengyelország kizárólag arra hajlandó, hogy a képviseleti helyek számát az egyes országok lakossága négyzetgyöke alapján számítsák ki.

Energiaaggályok. Az EU és a közép-ázsiai térség külügyminiszterei közötti rendszeres kapcsolattartást irányozza elő az a luxemburgi tanácskozáson elfogadott tervezet, amely szerint félő, hogy Brüsszel lemarad az energiaforrásokért folytatott versengésben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.