Különös visszaesőként, aljas indokból elkövetett emberölés, lőfegyverrel és lőszerrel viszszaélés, illetve okirat-hamisítás miatt húsz év fegyházbüntetésre ítélte a Fővárosi Bíróság tegnap Horváth Szilárdot. Társa, Gombos László pedig jelentős értékre, csoportosan és fegyveresen elkövetett rablás és többrendbeli lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés miatt nyolc év szabadságvesztést kapott. A nem jogerős ítélet szerint a vádlottak nem bocsáthatók feltételesen szabadlábra, csak miután letöltötték büntetésüket.
A bíróság ugyanakkor a tizennégy zálogház kirablása miatti vád alól felmentette a két férfit. Az ügynek még két érintettje van: az elsőrendű Varga László jelenleg szökésben van, s a BRFK a tavaly nyáron a MOM Park bevásárlóközpontban egy pénzszállító ellen elkövetett rablás miatt is keresi. Ügyét a bíróság elkülönítette. Másik társuk, Farkas Róbert pedig barátnőjével együtt tűnt el több mint öt éve, a móri bankrablás idején.
A bíróság megvizsgálta a tizennégy, 2000 novembere és 2001 augusztusa között, jórészt zálogházak ellen elkövetett rablást, de bizonyítottság hiányában felmentette a két férfit. Egy kivételével, amikor a miskolci Mini Zaci kifosztása után a rendőrök tűzpárbajt vívtak a tettesekkel, amelyben Gombos László megsebesült, így elfogták. Autójában három fegyvert, lőszert, a 30 millió forint értékű zsákmányt, illetve az álcázáshoz használt álbajuszt, parókát találtak. A nyomozásban azt feltételezték, hogy ő lőtt a rendőrökre, végül azonban sem Horváth, sem Gombos felelőssége nem volt megállapítható. A bíró az indokolásban kifejtette: a zálogházi rablásokat mindig három-négy fős társaság követte el felkészülten és tervezetten, rendszerint az üzletek nyitásakor. A tettesek álcázták magukat, lopott autóval mentek a helyszínekre, és az alkalmazottak fejéhez szorították a pisztolyt, nemritkán bántalmazták is őket. A vádlottakat azonban egy tanú sem ismerte fel – tette hozzá. Az autójukban talált parókán és álbajuszon megtalálták a vádlottak DNS-nyomait is, de ez még nem bizonyítja, hogy azokat a bűncselekménykor használták. A történtek alapján alaposan feltételezhető, hogy a vádlottak követhették el a bűncselekményt, ám a bíróság szerint ez nem azonos az ítéleti bizonyossággal.
Horváth esetében ugyanakkor egyértelmű bizonyítást nyert, hogy ő ölte meg 2000. augusztus 19-én a római-parti diszkó egyik biztonsági őrét. A férfit a fővárosi maffiaper egyik vádlottja, B. Tibor, az áldozat barátja ismerte fel, miután Horváth Szilárd fényképe a móri bankrablás után nyilvánosságra került.
A vádlottak védőikkel együtt felmentésért, illetve enyhítésért, az ügyész pedig a zálogházi rablásokban súlyosbításért fellebbezett.
A Puskás Aréna ad otthont Magyarország története legnagyobb diplomáciai eseményének