Sérültek az alapjogok

Aggodalomra adnak okot a Zsanett-ügy résztvevőinek a sajtóban tett nyilatkozatai, amelyekkel a büntetőeljárást igyekeztek befolyásolni. Az adatvédelmi ombudsman, Péterfalvi Attila minap kiadott ajánlása szerint aggályos az is, hogy a sajtóban előbb megjelent az ügyben kirendelt szakértők véleménye, mint azt az érintettek megkapták volna.

2007. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a személyes adatokhoz fűződő alkotmányos alapjog, hanem az ártatlanság vélelme is sérül, amikor egy folyamatban lévő büntetőügyben részt vevők befolyásolni akarják az eljárást – mondta el lapunknak Péterfalvi Attila. Az adatvédelmi ombudsman a Zsanett-ügy sajtóban megjelent tudósításai miatt a minap ajánlást tett közzé internetes honlapján. Péterfalvi szerint az ügyben számos példa van arra, hogy a résztvevők miként próbálják befolyásolni az eljárást az írott és az elektronikus sajtóban tett nyilatkozataikkal. Elmondta: a legfőbb ügyészt sem lehet interpellálni folyamatban lévő büntetőeljárásról, s az ügyvédeknek is titoktartási kötelezettségük van. Ezt az ügyfél persze feloldhatja, a védő mégsem tehet olyan nyilatkozatot, amellyel az eljárás többi szereplőjének személyiségi jogait sérti. – Nonszensz az is, hogy a DNS-vizsgálatok eredményei hamarabb jelentek meg a sajtóban, mint azt az érintettek megkapták volna – hangsúlyozta az ombudsman, aki hozzátette: remélhetőleg ezt a nyomozó hatóság kivizsgálja.
Péterfalvi Attila biztos abban, hogy a bíróságokat nem lehet nyilatkozatokkal, sajtókampányokkal befolyásolni, azonban a közvéleményt szembe lehet állítani egy bírósági döntéssel. – Az olvasó jogosan kérdezi, hogy miért döntött így vagy úgy a bíró, amikor én teljesen mást olvastam a lapokban – magyarázza. A döntés azonban az igazságszolgáltatásra tartozik.
Emlékeztetőül: a 21 éves E. Zsanett feljelentése szerint május 4-én, a fővárosi Múzeum körúton öt rendőr igazoltatta, egy mellékutcában ketten megerőszakolták a másik három jelenlétében. Utána hazakísérték, s húszezer forintot vettek át tőle. Az ügyben öt, a Rendészeti Biztonsági Szolgálathoz tartozó rendőrt gyanúsított meg az ügyészség. A kirendelt hemogenetikus szerint a rendőrök ruháján és a járőrautóban nem találták a feljelentő nyomait. E. Zsanett ruházatán pedig a rendőrök mintái hiányoztak. Múlt héten a sértett jogi képviselője, Tuza Péter új DNS-szakértő kirendelését indítványozta, kérte, hogy egy nyomszakértő hasonlítsa össze a járőrautóban talált csaknem 30 hajszálat ügyfele vendéghajával. A kérdéses éjszakán ugyanis E. Zsanett ilyet viselt – mondta el lapunknak Tuza Péter ügyvéd. Az indítványokról az ügyészség még nem döntött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.