Mi a madjar?

MN
2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Harim Dede Efendi, az oszmán történetíró […] azon négy török népről beszél, a mely a régi Khazarország és a nyugati országok között lakott, a mely egy atyától származik, a mely hódításait egész Byzanczig terjesztette és a melynek maradványai még mind e mai napig (vagyis III. Murád szultán idejében) Buda környékén találhatók” – idéz Vámbéry Ármin orientalista A magyarság keletkezése és gyarapodása című, 1895-ben megjelent könyvében. Kétségtelen tény, Közép- és Kis-Ázsia legkülönfélébb törzsei, népcsoportjai táplálnak különös és erős rokonságtudatot a „nyugatra szakadt” magyarsággal, Kazahsztánban például úgyszólván mindenütt – ebben a madjar törzs tagjai nem egyedülállók. Ennek nyilvánvaló oka a közös sztyeppi múlt, az együttélés hagyománya közös nagy birodalmakban; kevésbé megfogható oka a nomád emlékezetben és szolidaritásban rejlik.
A madjar (madijar, ejtsd: magyjar) törzsi név önmagában még nem szolgáltathatna bizonyítékot arra, hogy hajdanán egymás részei lehettünk, bár a rokonság vallói meg vannak győződve arról, hogy az akusztikai hasonlóság többnyire sokkal mélyebb párhuzamokat is takarhat. Persze akad olyan feltételezés is, hogy az egyezés puszta véletlen, hiszen például a kazahsztáni albánoknak vagy a dagesztáni avaroknak sincs semmi közük a dél-európai albánokhoz vagy a frankok által szétzúzott avarsághoz. Németh Gyula neves huszadik századi turkológus feltételezése az volt, hogy a „magyarra” emlékeztető népnév a XIII. században, a tatárjárás után keletkezhetett a keleti világban: Batu kán testvére, Sejbani kán tizenegyedik fia, az esetleg a magyarországi győzelmek emlékére Madzsarnak hívott herceg után neveztek el területet az Arany Horda földjén. Míg Ligeti Lajos szerint a XIII. századi és későbbi közép-ázsiai „madzsar” etnikai névnek, mely a „magyar, megyer” szóból származik, köze lehet a keleti magyarsághoz.
A magyarok emlékezetét őrző keleti helységnevekből sincs kevés: többek között magyar és brit utazók emlékeznek meg egy Madzsar nevű város romjairól a Kaukázusban, amelyet a néphagyomány a magyarokhoz köt, és amely igen merész képzettársításokra is ragadtatott sokakat. Munkácsi Bernát 1916-os tanulmányában megjegyzi, hogy a Volga vidékén előfordul a Mozsarovka, Mozsarovó, illetve Madjar településnév votják környezetben. Legalább 15–20 helynévről van szó. S egy távolabbi (közelebbi) példa: „Vonultak a magyarok Kijev mellett a hegyen keresztül, amelyet ma magyarnak nevezünk” – áll a 898. évet leíró orosz Nyesztor-őskrónikában. Ami mélyen elgondolkodtató: Róna-Tas András részletesen szól az 1986-ban Csisztopol temetőjében felfedezett arab feliratról egy 1311-ben elhunyt Izmail nevezetű, muzulmán vallású férfi sírkövén, akinek apját Madzsar Radzsabnak hívták. E követ a mongol invázió során szétszóródott keleti magyarság Káma menti jelenlétének bizonyítékaként tartják számon.
Hab a tortán: Északnyugat-Mongóliában és Nepálban „mazsarok”, illetve „magarok” élnek. Ám mielőtt a mi szemünk előtt is megjelennének a XIX. századi romantikus utazók víziói a színmagyar Ázsiáról, érdemes emlékeztetni arra, hogy a középkori források gyakran kapcsoltak más népneveket a magyarokhoz, amilyen például a hun, az avar, a türk vagy a baskír. Bár ezen összefüggések további kutatásokat kívánnak, a formállogika szabálya szerint felmerülhet az is, miért ne kapcsolhatták volna más, velünk valahol, valamikor együtt élő töredéknépekhez a magyarok nevét…
Akik vitatják a kazahsztáni madjar törzs rokonságát, úgy vélekednek, nevük a Muhammadjar, azaz a „Mohamed barátja”, tehát igazhitű kifejezés rövidítéséből származik. Benkő Mihály ezt cáfolja, arra hivatkozva, hogy egy 1999-es kazak értelmező szótárban a madiar szó jelentése: „Korábban így nevezték a magyarokat”; a mazsaré: „Így nevezték a magyarokat az Arany Horda idején.” Csakhogy ma Kazahsztánban leginkább az orosz nyelvből származó „vengrijt” és „Vengriját” használják ránk, illetve hazánkra – csak ritkábban a Mazsarsztánt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.