Személyi következményei is lehetnek a mentők csődjének – adta hírül tegnap a Napi Gazdaság. A lap kérdést intézett az ügyben az Egészségügyi Minisztériumhoz, ám a tárca sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta azt az információt, hogy a gazdasági problémák miatt személyi változást hajthatnak végre az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) élén. Az ügy a Magyar Nemzetben megjelent cikk után robbant ki. Amint megírtuk: Horváth Ágnes a mentőszolgálat jelenlegi gazdasági helyzetére való hivatkozással szeptember elsejétől létszám- és kifizetési zárlatot rendelt el az Országos Mentőszolgálatnál. A miniszter döntése értelmében határozatlan ideig még az üres helyekre sem vehetnek fel munkatársat, illetve a kötelezően előírt béreken, a jogerős bírósági határozat által megítélt összegeken kívül semmit nem fizethetnek ki. Kiderült: másfél milliárdos hiánnyal küszködik az OMSZ, amit a kormány egy kétmilliárd forintos gyorssegéllyel kíván pótolni az egészségügyi alapból. A Napi Gazdaság információja szerint azonban a gyorssegélyt csak akkor kapja meg az Országos Mentőszolgálat, ha folytatja az év elején megkezdett reformot, vagyis a profilszétválasztást.
Úgy látszik, az Egészségügyi Minisztérium annak ellenére szorgalmazza a mentés és a betegszállítás szétválasztását, hogy – mint arra a most befejezett audit is rávilágított – ez jelentős bevételkiesést okoz a szervezetnek. Számítások szerint csaknem egymilliárdos bevételkiesés volt a szolgálatnál az elmúlt fél évben, amelynek nagy része a betegszállítás kiszervezésének a következménye. Hab a tortán, hogy miközben az OMSZ komoly pénzügyi problémákkal küzd abból adódóan, hogy alulfinanszírozott, a mentőszolgálatnál hatalmas a létszám- és olykor az eszközhiány, valamint elöregedőben van a járműpark.
Visszavont gyógyszerár-módosítás. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az Egészségügyi Felügyelet álláspontját figyelembe véve visszavonta azt az augusztus 24-i határozatát, amely egyes gyógyszerek új referenciaárát léptette volna hatályba november 1-jével – olvasható az OEP honlapján. A felügyeleti eljárást az egészségügyi miniszter kezdeményezte. A határozat visszavonását megelőzte az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének, a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesületének bejelentése. Ez jogszerűtlennek minősítette a fix támogatású gyógyszerek és hatóanyagok körének november 1-jétől érvényes felülvizsgálatát, mert a jogszabályok ezt csak a naptári negyedév első napjától teszik lehetővé.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó