Gyömrei Andrea éveken át dolgozott a főváros forgalmas útjai mellett. Két helyszín közelében mérőberendezés is figyeli a levegő összetételét, így bizonyítható, hogy sok esetben a megengedett egészségügyi érték többszörösét, olykor a négyszeresét mérték. A folyamatosan szálló por és a nitrogén-dioxid a hölgynél tartós asztmát okozott. Gyömrei Andrea a Magyar Nemzetben olvasta a Levegő Munkacsoport elnökének nyilatkozatát, amelyben olyanokat keresett, akik a szenynyezett levegő miatt betegedtek meg, majd jelentkezett a szervezetnél.
Az első tárgyalás során az alperes fővárosi önkormányzat védője, Némethy Éva kétségbe vonta, hogy az önkormányzat volna a felelős a levegő védelméért, mint mondta, csak szmogriadó esetén kell a képviselő-testületnek intézkednie. Ekképp vitatja a bíróság hatáskörét, szerinte az ügy címzettje a környezetvédelmi hatóság és nem az önkormányzat. Az is régóta tudott, hogy a kipufogógázok ártalmasak az egészségre, ezért az alperes nem tartja elégséges bizonyítéknak az általános orvosi véleményeket. Ezzel szemben a felperes védelme kijelentette: a közlekedési törvény világosan kimondja, hogy az útfenntartónak – ez esetben az önkormányzatnak – kell gondoskodnia arról, hogy az utak mentén a lakosság károsodást ne szenvedjen. Attól pedig, hogy sok a károsult, még az egyes esetek ténye vitathatatlan, ezért általános tényekre is alapozható a vád. A per később folytatódik.
Fülöp Sándor, Gyömrei Andrea védője lapunknak elmondta: elégedett a fejleményekkel, mert érdemben foglalkoztak az üggyel. Hozzáfűzte: az önkormányzatnak joga volna ahhoz, hogy egy adott útszakaszon csillapítsa, netán kitiltsa a forgalmat vagy díjat szedjen. Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke úgy vélte, Budapest levegője bizonyíthatóan veszélyezteti az egészséget, ezért örül a per nyilvánosságának.
Szoros szálak fűzik Magyar Péterékhez a gazdákat becsmérlő szakértőt
