Gyurcsány, takarodj, vidd az összes haverod!, Vesszen a kormány!, A nemzeti vagyon nem eladó! – skandálta tegnap a többezres tömeg a Parlament épülete előtt, ahol az Élőlánc Magyarországért mozgalom tartott tiltakozó megmozdulást a vagyontörvény elfogadása ellen. Kajner Péter, a mozgalom elnökségi tagja hangsúlyozta, hogy a jogszabály a stratégiai vagyon eladását tenné lehetővé. – A nemzet szeme és füle vagyunk. A kormány nem a cégeknek és a pártoknak tartozik elszámolással, hanem nekünk, a nemzetnek – jegyezte meg Kajner Péter.
Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság volt vezérigazgató-helyettese azzal köszöntötte a tömeget, hogy megszületett a magyar nemzet civil összefogása, s nem hagyják, hogy bárkik szétcincálják a nemzetet. A felszólaló felolvasta a vagyontörvény egyes részeit és a követeléseik közül néhányat. Kétharmados törvényt kért az állami vagyonról, mert a magyar állam vagyona a nemzet vagyona. – Ne olyan szervezet rendelkezzen az állami vagyonról, amely az állam végrehajtó hatalmától függ – szögezte le. Molnár Oszkár fideszes képviselő, aki önálló indítványként „ellentörvényt” nyújtott be a parlamentnek, a szavazással kimenetelére utalva megjegyezte, most kiderül, hogy a nemzet nincstelenné válik, vagy lehet tovább bizakodni. – Ez a szavazás tétje – tette hozzá.
A tömeget a felszólalók többször türelemre és nyugalomra intették. Lapzártánkig a rendezvény komolyabb rendbontás nélkül zajlott, a távirati iroda híre szerint egy alkalommal fordult elő, hogy rángatták a Kossuth téri kordont. Az Élőlánc Magyarországért mozgalom már szombaton is követelte a vagyontörvény visszavonását.
Tegnap késő este a T. Ház kormánypárti többsége megszavazta az állami vagyonról szóló törvényt. A Fidesz név szerinti szavazást kért, hátha akadnak olyan szocialista képviselők, akik nemet mondanak a maradék állami vagyon elherdálására, kiárusítására. Nem így történt: a Ház végül 190 igen szavazattal, 156 ellenében elfogadta a javaslatot. Negyvenen távol maradtak a szavazástól. Szili Katalin házelnök és néhány szocialista nem vett részt a szavazásban, mint ahogyan Dávid Ibolya, az MDF elnöke sem. A jogszabály korábbi változatát Sólyom László köztársasági elnök adta vissza megfontolásra az Országgyűlésnek azt kifogásolva, hogy az újonnan létrejövő Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács – amely által az ÁPV Zrt., a kincstár és a Nemzeti Földalap-kezelő szervezet tömörülne egy intézménybe – tagjait hat évre, vagyis a parlamenti ciklusokhoz nem igazodóan hosszú időre betonoznák be állásukba. A Gyurcsány-kormány most csupán annyival egészítette ki a korábbiakhoz képest a jogszabályt, hogy a vagyontanács tagjait a szakminiszterek kezdeményezésére, a miniszterelnök javaslatára az államfő nevezze ki. Ez azonban lényegében csak egy protokolláris, formai jogosítványt adna a köztársasági elnök kezébe.
A törvény értelmében a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács vezetője az állami kezelésben lévő vagyon eladásáról ötszázmillió forintos értékhatárig egy személyben, saját hatáskörében dönthet. Font Sándor (Fidesz) rámutatott, a tanács vezetője háromszázezer forintos hektáronkénti átlagos termőföldárral számolva akár percenként ezerkétszáz hektár termőföldet is eladhat. Ellenzékiek felhívták a figyelmet, e törvény életbelépésének legfőbb célja a még állami tulajdonban lévő földek kiárusítása a „haveroknak”.
Holttestet találtak az M3-ason