Eladható a maradék vagyon

Tegnap este a T. Ház kormánypárti többsége megszavazta az állami vagyonról szóló törvényt. Közben ezrek tüntettek a jogszabály elfogadása ellen a Parlament előtt. Az Élőlánc Magyarországért mozgalom rendezvényén a szónokok kijelentették, nem szabad hagyni, hogy a nemzeti vagyont a kormány elkótyavetyélje.

2007. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány, takarodj, vidd az összes haverod!, Vesszen a kormány!, A nemzeti vagyon nem eladó! – skandálta tegnap a többezres tömeg a Parlament épülete előtt, ahol az Élőlánc Magyarországért mozgalom tartott tiltakozó megmozdulást a vagyontörvény elfogadása ellen. Kajner Péter, a mozgalom elnökségi tagja hangsúlyozta, hogy a jogszabály a stratégiai vagyon eladását tenné lehetővé. – A nemzet szeme és füle vagyunk. A kormány nem a cégeknek és a pártoknak tartozik elszámolással, hanem nekünk, a nemzetnek – jegyezte meg Kajner Péter.
Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság volt vezérigazgató-helyettese azzal köszöntötte a tömeget, hogy megszületett a magyar nemzet civil összefogása, s nem hagyják, hogy bárkik szétcincálják a nemzetet. A felszólaló felolvasta a vagyontörvény egyes részeit és a követeléseik közül néhányat. Kétharmados törvényt kért az állami vagyonról, mert a magyar állam vagyona a nemzet vagyona. – Ne olyan szervezet rendelkezzen az állami vagyonról, amely az állam végrehajtó hatalmától függ – szögezte le. Molnár Oszkár fideszes képviselő, aki önálló indítványként „ellentörvényt” nyújtott be a parlamentnek, a szavazással kimenetelére utalva megjegyezte, most kiderül, hogy a nemzet nincstelenné válik, vagy lehet tovább bizakodni. – Ez a szavazás tétje – tette hozzá.
A tömeget a felszólalók többször türelemre és nyugalomra intették. Lapzártánkig a rendezvény komolyabb rendbontás nélkül zajlott, a távirati iroda híre szerint egy alkalommal fordult elő, hogy rángatták a Kossuth téri kordont. Az Élőlánc Magyarországért mozgalom már szombaton is követelte a vagyontörvény visszavonását.
Tegnap késő este a T. Ház kormánypárti többsége megszavazta az állami vagyonról szóló törvényt. A Fidesz név szerinti szavazást kért, hátha akadnak olyan szocialista képviselők, akik nemet mondanak a maradék állami vagyon elherdálására, kiárusítására. Nem így történt: a Ház végül 190 igen szavazattal, 156 ellenében elfogadta a javaslatot. Negyvenen távol maradtak a szavazástól. Szili Katalin házelnök és néhány szocialista nem vett részt a szavazásban, mint ahogyan Dávid Ibolya, az MDF elnöke sem. A jogszabály korábbi változatát Sólyom László köztársasági elnök adta vissza megfontolásra az Országgyűlésnek azt kifogásolva, hogy az újonnan létrejövő Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács – amely által az ÁPV Zrt., a kincstár és a Nemzeti Földalap-kezelő szervezet tömörülne egy intézménybe – tagjait hat évre, vagyis a parlamenti ciklusokhoz nem igazodóan hosszú időre betonoznák be állásukba. A Gyurcsány-kormány most csupán annyival egészítette ki a korábbiakhoz képest a jogszabályt, hogy a vagyontanács tagjait a szakminiszterek kezdeményezésére, a miniszterelnök javaslatára az államfő nevezze ki. Ez azonban lényegében csak egy protokolláris, formai jogosítványt adna a köztársasági elnök kezébe.
A törvény értelmében a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács vezetője az állami kezelésben lévő vagyon eladásáról ötszázmillió forintos értékhatárig egy személyben, saját hatáskörében dönthet. Font Sándor (Fidesz) rámutatott, a tanács vezetője háromszázezer forintos hektáronkénti átlagos termőföldárral számolva akár percenként ezerkétszáz hektár termőföldet is eladhat. Ellenzékiek felhívták a figyelmet, e törvény életbelépésének legfőbb célja a még állami tulajdonban lévő földek kiárusítása a „haveroknak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.