Fico szinte Ján Slota szócsöve lett a kérdésben, amikor elmondta: a szlovákoknak nincs miért bocsánatot kérniük a magyaroktól, a kollektív bűnösség elvének érvényesítése során a „magyarokat a meghurcoltatások töredéke sem érte ahhoz viszonyítva, amennyit a szlovákok szenvedtek a magyarok elnyomásától”. Fico „szentnek és sérthetetlennek” nevezte a benesi dekrétumokat.
„Megbékélésről majd akkor beszélhetünk, ha a magyarok bocsánatot kérnek a szlovákoktól” – csatlakozott Slotához és Ficóhoz a kormánykoalíciós trojka harmadik pártelnöke, Vladimír Meciar. A magyarok már elfelejthetnék a benesi dekrétumokat, vélekedett Meciar, aki szerint viszont eljött az ideje megtisztulásuknak, „náciatlanításuknak” – játszott a szavakkal az exkormányfő.
*
Jellemző, hogy a három kormánykoalíciós pártelnök őszi parlamenti ülést megelőző tanácskozása után a szélsőségesen magyarellenes Slotának meg sem kellett szólalnia, még azt is koalíciós partnerei jelentették be, hogy támogatni fogják a nemzetiek kezdeményezését, amely egy parlamenti határozat elfogadására irányul. Ebben a szlovák parlament megerősítené a kollektív bűnösség elvére épülő dekrétumok és törvények érvényességét Szlovákiában, valamint „megváltoztathatatlannak” minősíti az ezen törvények által kialakult vagyonjogi viszonyokat. A kormányzó koalíció ezzel kívánja elejét venni annak, hogy a magyarok egyéni kártérítési követelésekkel fordulhassanak a hazai, esetleg nemzetközi bíróságokhoz.
A pártelnökök tanácskozása alapján nem okozott meglepetést, hogy a tegnap délután elkezdett parlamenti ülés napirendjére nem is került fel az MKP által javasolt „megbékélési nyilatkozat”, ezzel szemben a törvényhozás a második olvasatba utalta – tehát elfogadásra alkalmasnak minősítette – a Szlovák Nemzeti Párt már említett határozattervezetét. Az MKP számára azonban keserű tapasztalat lehet, hogy megbékélési kezdeményezését az ellenzéki szlovák pártok sem támogatták. Pavol Hrusovsky a kereszténydemokraták részéről csak annyit mondott, elvben elfogadják, hogy a magyar és a szlovák parlament azonos időben fogadjon el egy megbékélési nyilatkozatot, Mikulás Dzurinda Szlovák Keresztény és Demokratikus Uniója viszont időt kért, hogy megvitathassa a kérdést, ugyanakkor egyik ellenzéki párt sem állt ki a nemzetiek kollektív bűnösség elvének továbbélését rögzítő határozati javaslata ellen. Az MKP vezetői nem zárták ki, hogy a határozattervezet kapcsán az Európai Unióhoz fordulnak panasszal.
– Jelenleg semmi nem indokolja a magyar–szlovák megbékélést célzó bonyolult szövegtervezet előterjesztését – jelentette ki tegnap Pavol Paska szlovák házelnök, miután Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke letette asztalára a párt parlamentinyilatkozat-szövegtervezetét.
Lesz-e magyar aranyeső a grúziai vívó-világbajnokságon?
