Folytatódó vita a kistérségekről

Alkotmányossági aggályokat is felvethet, hogy az Országgyűlés hétfő esti döntésével szentesítette a Keszthely–Hévíz kistérség különválását. A köztársasági elnök éppen alkotmányossági okok miatt utasította vissza a kistérségek lehatárolásáról szóló törvényt: mint az új szavazás során kiderült, Sarkad és Debrecen esetében még a kormánypárti képviselők többsége is változtatott korábbi, az önkormányzati autonómiát sértő álláspontján, így ezek a kistérségek megmenekültek. Hévíz és Keszthely esetében azonban a józan észnél erősebbnek bizonyult a politikai nyomás.

Szarka Ágota
2007. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmiféle szakmai érv nem támasztja alá Keszthely és Hévíz külön kistérségbe való szervezését, a döntés mögött egyértelműen a kisstílű rivalizálás, a rövidlátó politikai érdekek állnak – nyilatkozta lapunknak Manninger Jenő (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke. Elmondta: a különválást sem a szakmai tanulmányok, sem a területfejlesztési minisztérium, sem a megyei területfejlesztési tanács, sem a parlament szakbizottsága, de még maguk a szocialista kormánytagok sem támogatták.
Helyi politikusok lapunknak úgy nyilatkoztak: a leválás ötlete és megvalósítása egyértelműen az MSZP-s Göndör István és Mohácsi József, a bukott keszthelyi polgármester, jelenleg listáról bejutott szocialista országgyűlési képviselő tevékenységéhez, illetve lobbimunkájához köthető.
Tény: a szakmai támogatás hiánya ellenére a szétválás másodszorra is „átment” a parlamenten, és a hétfői döntéssel a kistérség sorsa megpecsételődni látszik. Mint Manninger hangsúlyozta, Hévíz és Keszthely a balatoni régió szervesen összetartozó része; a térség jövőjét jelentő turizmus fejlesztése területén csak együttműködéssel érhetnek el eredményeket, s ugyanez vonatkozik a közintézményekre is. A szociálliberális kormány mindvégig azzal érvelt a közigazgatási átalakítások mellett, hogy az jelentős költségmegtakarítással jár. Hévíz és Keszthely elválásával éppen ez a cél hiúsul meg, ezért sem indokolható racionálisan a kormány döntése.
Keszthelynek a legutóbbi önkormányzati választáson fideszes vezetése lett, Hévíz viszont maradt a volt szabad demokrata országgyűlési képviselőjelölt, a jelenleg független Vértes Árpád polgármester vezetése alatt. – A hatalomból kiesett kormánypárti káderek az elválással revánsot akartak venni – véli Manninger Jenő. A szocialisták a fürdővárosban azzal kampányoltak, hogy ha Hévíz nem válik ki az önkéntes társulásból, elveszti például az önálló hatósági építésügyi hivatalát és más közintézményeit. De azzal is riogattak, hogy Keszthelyen a radikális jobboldal vette át az irányítást, amellyel nem lehet közösséget vállalni. – Gőzerővel folyt a politikai hisztériakeltés – szögezte le Manninger. Rámutatott arra is: törvényességi aggályokra adhat okot, hogy az átalakítás elszenvedője egy olyan település is – a repülőtérrel rendelkező Sármellék –, amely annak idején, amikor a kormányhoz be kellett terjeszteni a kistérségi lehatárolások megváltoztatásáról szóló kérelmeket, arról hozott határozatot, hogy nem akar másik kistérségbe, vagyis Hévízhez tartozni. Manninger megjegyezte, később – szerinte erőteljes politikai nyomásra – hoztak ugyan egy ezzel ellentétes határozatot, de már jóval a határidő lejárta után. Mint kifejtette, még az Orbán-kormány alatt megszületett az a komplex, európai forrásokból finanszírozható területfejlesztési terv, amely a Hévíz–Keszthely mikrorégióban hosszú távon biztosíthatná az ottaniak megélhetését turisztikailag vonzó, sokszínű kínálat megteremtésével, ami az ökológiai szempontok figyelembevételével, a fenntartható fejlődés jegyében valósulhatna meg. A térség egyébként felkerült két másik mikrorégióval együtt a világörökség várományosainak listájára.
– A két város között az együttműködés így is megvalósítható, csak éppen a költségek nőnek, a pályázati hatékonyság csökken, és az ott élők sem járnak jobban – szögezte le Manninger Jenő, hozzátéve: fontolgatják a jogi lépések lehetőségeit, mivel az egész eljárás alkotmányossági, törvényességi aggályokat vet fel. És ami a legnyomósabb érv: nem szolgálja a mikrorégióban élők hosszú távú érdekeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.