Igazságosság helyett adóemelés

Újabb adónemekkel szaporodhatnak a magánszemélyek adófizetési kötelezettségei a kormány új törvényjavaslatának értelmében annak ellenére, hogy a miniszterelnök tegnap a parlamentben igazságosabb adórendszerről és a terhek szinten tartásáról beszélt.

2007. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PricewaterhouseCoopers szerint a két évnél nem régebbi ingatlanok nem üzletszerű eladásakor már mindenkit 20 százalékos áfabefizetés terhel, míg építményadó címén évi 0,5 százalékot kell majd fizetni a lakossági ingatlanok után is. Értesüléseink szerint a jogszabálytervezetben az energiaadót fizetők köre is bővül. A tervezett új áfatörvény hatálybalépése esetén tehát – előreláthatólag 2008. január elsejétől – 20 százalékos adót kell befizetni minden olyan ingatlan értékesítése után, amit két éven belül vett használatba az eladó.
*
A jogszabálytervezet szerint az áfa felszámítása érvényes akkor is, ha magánszemélyek építési telkeket értékesítenek.
– Az új adótörvény tervezete szerint a magánszemélyeket is áfakötelezettség terheli abban az esetben, ha új építésű, vagy két évnél fiatalabb lakást kívánnak értékesíteni – erősítette meg a hírt Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers (PWC) adópartnere, aki szerint az adót akkor is meg kell fizetni, ha az ingatlanba nem költöztek be, de a használatbavételi engedélye két évnél nem régebbi. Így például egy tízmilliós ingatlan vételára 12 millió forintra emelkedik – fogalmazott Lőcsei.
Szintén a lakossági adóterheket emeli, hogy a tervezet szerint az ingatlanok értékének maximum 0,5 százalékát kell majd megfizetni minden évben építményadó címén, amelynek mértékét az önkormányzatok kötelesek meghatározni. Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára szerint a helyhatóságok sorsát nagymértékben befolyásoló, nemsokára a parlament elé kerülő adócsomagról azonban még nem egyeztettek a szervezettel. Zongor hangsúlyozta: 2006-hoz képest reálértéken kétszázalékos forráselvonás terheli az idei évet, miközben az önkormányzatok közel egyharmadánál még a kötelező feladatok ellátására sem jut elegendő pénz. Az önkormányzatok adósságállománya immár megközelíti az 500 milliárd forintot, egyre kevesebb eladható vagyonuk van, az állami források folyamatosan csökkennek. Így – az új adótörvény elfogadása esetén – jó esély van arra, hogy a települési képviselő-testületek a maximális adómértéket vetik majd ki.
Értesüléseink szerint – az uniós energiaadó irányelv mintájára – 2008. január elsejétől a hazai szabályozás is megkülönböztetné a földgáz és a villamos energia üzleti és nem üzleti célú felhasználására kivetett energiaadó mértékét. Az eddigi szabályozás egységes adómértéket írt elő. Az energia nem üzleti célú – például önkormányzati, tb, lakossági – felhasználása esetén alkalmazandó adómérték az EU-minimum követelményéhez fog igazodni, ami jelentős emelkedést jelent a mostani, egységes adóhoz képest – mondta Lőcsei Tamás, aki hozzátette: nem tisztázott azonban, hogy az intézmények, illetve a háztartások milyen mértékben érintettek, így az a furcsa helyzet is előállhat, hogy a lakosságnak a villamos energia után energiaadót kell majd fizetnie.
A magánszemélyeket érintő mostani adótervezetet már több más adóemelés is megelőzte, amiket az utóbbi egy évben vezetett be a kormány. Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének budapesti elnöke emlékeztetett: 2006-tól négyszázalékos különadót kell fizetni a nyugdíjjárulék-elvonás felső határát elérő fizetéseknél, tavalytól már a nyugdíj is beleszámít az adóalapba, ha a magánszemély nyugállományba vonulása után keresetkiegészítésként dolgozik, és a 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetők köre is kibővült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.