István, a király a közös nevező

Varga Klára
2007. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, végre magára talált A Társulat című tehetségkutató versennyel az MTV. A kereskedelmi csatornák hasonló műsoraiból éppen annyit tanult, amenynyit érdemes volt. Amit maga tett hozzá, hogy az István, a király című rockopera 25. születésnapi előadására válogat a jelentkezők közül tehetséges előadókat, s hogy közben bemutatja a produkció történetét, egykori szereplőit, méltó vállalkozás a magyar közszolgálati csatornához. Normális médiavilágban persze nem kellene hangsúlyozni, hogy végre olyan alkotásról van szó, amely politika és értékrendszer szempontjából nem megosztó, hanem összeterelő, a közös nevezőt nem a béka feneke alatti művészi és szellemi színvonalon véli megtalálni, hanem a megénekelt közös múltban, jelenben, jövőben.
Első pillantásra talán meghökkentő, hogy a többfordulós szereplőválogatáson amatőrök és profik azonos esélyekkel indulnak. Azt kérdezzük, miért így kell lehetőséghez jutnia annak, aki már fényesen bizonyított, aztán persze arra jutunk, hogy ezt az országot részben éppen a hitbizományok, az előzetes leosztások kényelme, mozdulatlansága, nyomasztó kiszámíthatósága tette tönkre. Bár más területeken is lehetőséget kapnának új hangok, új arcok, és mindig győzne a legjobb!
A Társulat szereposztó zsűrijének összetétele némiképp meglepő: nem gondoltuk, hogy például Lévai Balázs, Szulák Andrea vagy éppen Alföldi Róbert értenek a legtöbbet az István, a király színpadra állításához. Utóbbi kettőt a két nagy kereskedelmi csatornán olyan műsorokban (Activity, Heti Hetes) láthattuk, amelyek megtekintése alapján nehéz lett volna erre a következtetésre jutni, de amiképp a versenyzők is minden esélyt megkapnak arra, hogy később a rockopera valamelyik főbb szerepét elénekeljék, a zsűritagok is bizonyíthatnak hozzászólásaikkal. Persze ha tévés fejjel gondolkodunk, kevésbé maradunk tanácstalanok ebben a kérdésben, hiszen Lévai Balázst a Dob+Baszszus című beat-rock-tánczene történeti műsorból ismerjük, Szulák Andrea meg nyilván A Társulat szolidabb kivitelű Somája, aki a TV2-nézőt e logika szerint átcsábíthatja a közszolgálati csatornára.
Ami egyelőre nem világos, hogy Szikora János és alkotótársai milyen stílusú István, a királyt akarnak színpadra állítani. A legendás, feledhetetlen királydombi előadásra hasonlít-e majd, vagy a későbbi színpadi változat felfogására, vagy egész más lesz, mint minden eddigi előadás? Milyen aktuális mondanivalóval ütnek minket szíven úgy, olyan mélyen, ahogyan magyar embert ez a téma és ez a mű időről időre érinthet? Mert hogy a darab terhelhető, vagyis újra meg újra jelentésrétegek rakódhatnak rá, az nyilvánvaló, amiképp az is, hogy nem utolsósorban épp a mű hatására fordultak sokan a magyar történelem, őshagyomány felé. Számosan sokkal többet tudnak az ősvallásokról, a honfoglalás kori mozgáskultúráról, zenéről, viseletekről, szimbolikáról, életmódról, mint a nyolcvanas évek elején. A korszerűséget adott esetben a mondanivaló frissessége, bátorsága mellett az is jelentheti, hogy ez a többlettudás részletgazdagon tükröződik a színreállításban. De ne legyünk türelmetlenek, hiszen a reménybeli szereplők között akadt, aki csak a zsűri előtt döbbent rá, hogy nem az általa választott szerepre alkalmas, hanem egy másikra, amelyre addig nem is figyelt fel. Nagyon tanulságos az a kissé ingerült hangú vita is, amely a műsor honlapján folyik arról, hogy a szabadság korlátozásának lehet-e nevezni, amikor a zsűri másik szerepet ajánl a versenyzőnek, mint amit választott, és menynyire megalkuvás, ha az utóbbi elfogadja a lehetőséget. Szóval van még kinek-kinek mit tanulnia az ünnepi bemutatóig.
(A Társulat, m1, szeptember 4. 21.10.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.