Kondorosi egyházi szerepe

A sok más mai hatalmi tényezőhöz – így a miniszterelnökhöz – hasonlóan Pécsről indult Kondorosi Ferenc rendészeti államtitkár a rendszerváltás előtt a KISZ Központi Bizottságának agitációs és propagandaosztályán is dolgozott. Kommunista múltja ellenére a politikus a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Iustitia et Pax bizottságának tagja lehet.

Munkatársunktól
2007. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban betöltött államtitkári pozíciója mellett Kondorosi Ferenc a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Iustitia et Pax bizottságának is tagja – olvasható a Miniszterelnöki Hivatal honlapján. Mindez azért érdekes elsősorban, mert kormánypárti politikusok gyakran bírálják az ellenzéki pártokat amiatt, hogy jó kapcsolatokat ápolnak a történelmi egyházakkal. Arról viszont nem esik szó, hogy nekik hány emberük dolgozik a nagy felekezetek háza táján.
Az államtitkár jelenléte a katolikus testületben a valláselnyomásról is hírhedt diktatúrában betöltött szerepe miatt is rendhagyó. Ugyanis egy lapunk birtokába került, 1986. októberi dokumentum szerint Kondorosi a rendszerváltás előtt az állampárttal összenőtt Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságának (KISZ KB) agitációs és propagandaosztályán ténykedett. Ezt a fontos lépcsőfokot egyébként a kancellária honlapján lévő életrajz nem említi.
A szálak „természetesen” Pécsre vezetnek. Kondorosi előzőleg 1977-ben végezte el a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemet; 1994–97 között doktori tanulmányokat folytatott, akkoriban, amikor a jelenleg államtitkár Kondorosi előző főnöke, Petrétei József adjunktus volt az alkotmányjogi tanszéken. Petrétei ez év májusában mondott le a – tavaly őszi rossz emlékektől terhelt – miniszterségéről. Lamperth Mónika jelenlegi szociális miniszter a pécsi egyetemet 1981-ben végezte el. Ismeretes: Gyurcsány Ferenc kormányfő a pécsi tanárképzőre 1980–1984 között járt, ám 1982-től már a tanárképzővel összevont egyetem függetlenített (főállású) kari KISZ-titkára, egy év múlva a Pécs városi KISZ-bizottság egyik titkára is, majd – 1988-ban – a KISZ KB Egyetemi és Főiskolai Tanácsának elnöke, 1989-ben a KISZ KB titkára.
„Gergényire szükség van a posztján” – nyilatkozta Kondorosi államtitkár annak hírére, hogy nyugdíjaztatják a tavaly ősszel tömegekkel kegyetlenkedő és beazonosíthatatlan budapesti rendőrök főkapitányát. Ugyanő később nehezményezte, amikor a Fővárosi Bíróság az őszi tüntetéseken perbe fogott civileket mentett fel.
Megkerestük a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Iustitia et Pax bizottságának hivatalvezetőjét az ügyben. Broczky Beáta lapunknak elmondta: Kondorosi Ferenc 2003 óta dolgozik emberi jogi szakértőként a bizottságban, és akkor még nem volt államtitkár. Rámutatott: a katolikus egyház társadalmi tanítását közvetítő testületük – amelynek korábban az Orbán-kormány egyik államtitkára is tagja volt – pártállástól függetlenül fogad tagjai sorába olyan kiemelkedő szaktekintélyeket, akik elfogadják az egyház társadalmi tanítását, és céljaival azonosulnak. „Belépés előtt nem szoktunk arról faggatózni, hogy az illető korábban tagja volt-e a kommunista pártnak vagy például a KISZ-nek, mivel nem kollektív, hanem egyéni felelősségben gondolkodunk” – fogalmazott Broczky Beáta. Arra a kérdésünkre, az zavarná-e a bizottságot, ha egy volt Nyilaskeresztes Párt-tag akarna belépni a soraikba, azt válaszolta: a damaszkuszi út lehetősége mindenki számára nyitott, hisz így lett az egyháznak például Mária Magdolnája vagy Szent Pál apostola.
Ismeretes, Kondorosi a jogászszakma megrökönyödésére a jogiszakvizsga-bizottság elnöki tisztét is betölti, holott nincsen jogi szakvizsgája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.