Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban betöltött államtitkári pozíciója mellett Kondorosi Ferenc a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Iustitia et Pax bizottságának is tagja – olvasható a Miniszterelnöki Hivatal honlapján. Mindez azért érdekes elsősorban, mert kormánypárti politikusok gyakran bírálják az ellenzéki pártokat amiatt, hogy jó kapcsolatokat ápolnak a történelmi egyházakkal. Arról viszont nem esik szó, hogy nekik hány emberük dolgozik a nagy felekezetek háza táján.
Az államtitkár jelenléte a katolikus testületben a valláselnyomásról is hírhedt diktatúrában betöltött szerepe miatt is rendhagyó. Ugyanis egy lapunk birtokába került, 1986. októberi dokumentum szerint Kondorosi a rendszerváltás előtt az állampárttal összenőtt Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságának (KISZ KB) agitációs és propagandaosztályán ténykedett. Ezt a fontos lépcsőfokot egyébként a kancellária honlapján lévő életrajz nem említi.
A szálak „természetesen” Pécsre vezetnek. Kondorosi előzőleg 1977-ben végezte el a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemet; 1994–97 között doktori tanulmányokat folytatott, akkoriban, amikor a jelenleg államtitkár Kondorosi előző főnöke, Petrétei József adjunktus volt az alkotmányjogi tanszéken. Petrétei ez év májusában mondott le a – tavaly őszi rossz emlékektől terhelt – miniszterségéről. Lamperth Mónika jelenlegi szociális miniszter a pécsi egyetemet 1981-ben végezte el. Ismeretes: Gyurcsány Ferenc kormányfő a pécsi tanárképzőre 1980–1984 között járt, ám 1982-től már a tanárképzővel összevont egyetem függetlenített (főállású) kari KISZ-titkára, egy év múlva a Pécs városi KISZ-bizottság egyik titkára is, majd – 1988-ban – a KISZ KB Egyetemi és Főiskolai Tanácsának elnöke, 1989-ben a KISZ KB titkára.
„Gergényire szükség van a posztján” – nyilatkozta Kondorosi államtitkár annak hírére, hogy nyugdíjaztatják a tavaly ősszel tömegekkel kegyetlenkedő és beazonosíthatatlan budapesti rendőrök főkapitányát. Ugyanő később nehezményezte, amikor a Fővárosi Bíróság az őszi tüntetéseken perbe fogott civileket mentett fel.
Megkerestük a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Iustitia et Pax bizottságának hivatalvezetőjét az ügyben. Broczky Beáta lapunknak elmondta: Kondorosi Ferenc 2003 óta dolgozik emberi jogi szakértőként a bizottságban, és akkor még nem volt államtitkár. Rámutatott: a katolikus egyház társadalmi tanítását közvetítő testületük – amelynek korábban az Orbán-kormány egyik államtitkára is tagja volt – pártállástól függetlenül fogad tagjai sorába olyan kiemelkedő szaktekintélyeket, akik elfogadják az egyház társadalmi tanítását, és céljaival azonosulnak. „Belépés előtt nem szoktunk arról faggatózni, hogy az illető korábban tagja volt-e a kommunista pártnak vagy például a KISZ-nek, mivel nem kollektív, hanem egyéni felelősségben gondolkodunk” – fogalmazott Broczky Beáta. Arra a kérdésünkre, az zavarná-e a bizottságot, ha egy volt Nyilaskeresztes Párt-tag akarna belépni a soraikba, azt válaszolta: a damaszkuszi út lehetősége mindenki számára nyitott, hisz így lett az egyháznak például Mária Magdolnája vagy Szent Pál apostola.
Ismeretes, Kondorosi a jogászszakma megrökönyödésére a jogiszakvizsga-bizottság elnöki tisztét is betölti, holott nincsen jogi szakvizsgája.
Idős űrhajósok: az asztronautikában nem csak a húszéveseké a világ
