Leszavazta a kormánypárti többség az egészségügyi bizottság ülésén, hogy szóba kerüljön az OMSZ gazdálkodása, így a sürgető kérdéskör csak a jövő héten lesz napirenden. Kökény Mihály (MSZP), a bizottság elnöke a mentőszolgálat helyzetéről tartott megbeszélés elhalasztását azzal indokolta: „nem lehet előkészítetlenül a mentőszolgálat gazdálkodását megtárgyalni, és nincs jelen sem az Egészségügyi Minisztérium, sem az OMSZ képviselője”. Ami az eladósodott OMSZ orvoslására ígéretként megfogalmazódott, hogy az egészségügyi alapból kétmilliárd forint gyorssegélyt kap a mentőszolgálat.
Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke úgy vélekedett: a kormányzat megint tűzbe nyúlt, amikor végiggondolatlanul, előkészítetlenül átalakította az OMSZ finanszírozását, és most megpróbál valamit tenni, hogy a kibontakozó társadalmi nyugtalanságot kezelni tudja. A másfél milliárdos hiány kialakulásának okairól érdeklődve Horváth Zsolt (Fidesz) azt mondta: mivel több éve nem láthatnak bele a szolgálat költségvetésébe, ezért az ellenzéki politikusok csak találgatni tudnak.
Puskás Tivadar, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának KDNP-s tagja, aki szakmáját tekintve mentőorvos, úgy látja, a forráshiány oka a működési és beruházási költségek összekeverése volt, de emellett az is anyagi kiesést okozott, hogy szétválasztották a szállítást és a mentést. A szállítást ugyanis a tavalyi évtől az OEP-vel szerződésben levő 46 magyarországi betegszállító szervezet látja el, az OMSZ ettől a pénztől elesett. Az adósság hátterében alapvetően az alulfinanszírozottság áll. Puskás Tivadar elmondta, már tavaly kiderült, hogy 1,2 milliárd forintos tartozása van a mentőszolgálatnak.
Az Egészségügyi Minisztérium közben továbbra sem tudja megmondani, meddig tart a munkaerő-felvételi és kifizetési zárlat az OMSZ-nél. – A döntés a miniszteri visszavonásig tart, de nem vonatkozik az OMSZ-nél különböző okokból (kilépés, betegállomány, gyes) megüresedő orvosi, mentőtiszti, ápolói és gépkocsi-vezetői álláshelyek betöltésére – tájékoztatta lapunkat Kundra Anna, az Egészségügyi Minisztérium sajtófőnöke.
Ismeretes, szeptember 1-jétől létszámfelvételi és kifizetési zárlatot rendelt el az Országos Mentőszolgálatnál Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A tárcavezető a mentőszolgálat jelenlegi gazdasági helyzetével indokolta a lépést, amelynek köszönhetően határozatlan ideig még az üres helyekre sem vehetnek fel munkatársat, illetve a kötelezően előírt béreken, a jogerős bírósági határozat által megítélt összegeken kívül semmit nem fizethetnek ki.
Minden idők legjobb európai karácsonyi vására lett az Advent Bazilika