Másfél milliárdos mentőöv

Másfél milliárdos hiánnyal küszködik az Országos Mentőszolgálat (OMSZ), amit a kormány egy kétmilliárd forintos gyorssegéllyel igyekezne pótolni az egészségügyi alapból. Az ígéreten kívül azonban a Fidesz napirend előtti javaslata ellenére nem került szóba az OMSZ gazdálkodása az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ülésén.

2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leszavazta a kormánypárti többség az egészségügyi bizottság ülésén, hogy szóba kerüljön az OMSZ gazdálkodása, így a sürgető kérdéskör csak a jövő héten lesz napirenden. Kökény Mihály (MSZP), a bizottság elnöke a mentőszolgálat helyzetéről tartott megbeszélés elhalasztását azzal indokolta: „nem lehet előkészítetlenül a mentőszolgálat gazdálkodását megtárgyalni, és nincs jelen sem az Egészségügyi Minisztérium, sem az OMSZ képviselője”. Ami az eladósodott OMSZ orvoslására ígéretként megfogalmazódott, hogy az egészségügyi alapból kétmilliárd forint gyorssegélyt kap a mentőszolgálat.
Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke úgy vélekedett: a kormányzat megint tűzbe nyúlt, amikor végiggondolatlanul, előkészítetlenül átalakította az OMSZ finanszírozását, és most megpróbál valamit tenni, hogy a kibontakozó társadalmi nyugtalanságot kezelni tudja. A másfél milliárdos hiány kialakulásának okairól érdeklődve Horváth Zsolt (Fidesz) azt mondta: mivel több éve nem láthatnak bele a szolgálat költségvetésébe, ezért az ellenzéki politikusok csak találgatni tudnak.
Puskás Tivadar, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának KDNP-s tagja, aki szakmáját tekintve mentőorvos, úgy látja, a forráshiány oka a működési és beruházási költségek összekeverése volt, de emellett az is anyagi kiesést okozott, hogy szétválasztották a szállítást és a mentést. A szállítást ugyanis a tavalyi évtől az OEP-vel szerződésben levő 46 magyarországi betegszállító szervezet látja el, az OMSZ ettől a pénztől elesett. Az adósság hátterében alapvetően az alulfinanszírozottság áll. Puskás Tivadar elmondta, már tavaly kiderült, hogy 1,2 milliárd forintos tartozása van a mentőszolgálatnak.
Az Egészségügyi Minisztérium közben továbbra sem tudja megmondani, meddig tart a munkaerő-felvételi és kifizetési zárlat az OMSZ-nél. – A döntés a miniszteri visszavonásig tart, de nem vonatkozik az OMSZ-nél különböző okokból (kilépés, betegállomány, gyes) megüresedő orvosi, mentőtiszti, ápolói és gépkocsi-vezetői álláshelyek betöltésére – tájékoztatta lapunkat Kundra Anna, az Egészségügyi Minisztérium sajtófőnöke.
Ismeretes, szeptember 1-jétől létszámfelvételi és kifizetési zárlatot rendelt el az Országos Mentőszolgálatnál Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A tárcavezető a mentőszolgálat jelenlegi gazdasági helyzetével indokolta a lépést, amelynek köszönhetően határozatlan ideig még az üres helyekre sem vehetnek fel munkatársat, illetve a kötelezően előírt béreken, a jogerős bírósági határozat által megítélt összegeken kívül semmit nem fizethetnek ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.