Mivel az Alkotmánybíróságon (AB) eddig soha nem látott mennyiségű és összetételű népszavazási ügy vár a másodfokú tárgyalásra, a bírák tegnap meghatározták az ügyintézés módszertanát. Értesülésünk szerint nem határozatban, hanem informális keretek között, emlékeztetőben rögzítették megbeszélésük eredményeit: az ügyek eldöntésének elvi és eljárási kérdéseit. Ennek részleteiről Sereg András sajtófőnök érdeklődésünkre semmit sem árult el, azt azonban közölte, hogy az első határozattervezetek szeptember végén, vagyis két hét múlva már a teljes ülés elé kerülnek. Ebből az következik, hogy a bírák a hónap végén meghozhatják az első döntéseket. A referendumra szánt kérdések utolsó csoportjait várhatóan október végéig elbírálják.
Az Országos Választási Bizottság (OVB) által első fokon megítélt ügyek közt központi helyet foglal el a Fidesz és a KDNP hat kérdése. A két ellenzéki párt a tandíj, a vizitdíj, a kórházi napidíj, a kórház-privatizáció, a patikaszerek árusítása és a családi vállalkozók földvásárlása ügyében kívánja megkérdezni a választópolgárokat. AZ OVB mind a hat kérdés aláírásgyűjtő ívét hitelesítette. Zöld utat adott a választási bizottság Kálmán László nyelvész három kérdésének is. Ezek részben konkurálnak az ellenzéki pártok kezdeményezésével.
Egyelőre sok a bizonytalanság. Az első és legfontosabb kérdés: nem vezetne-e burkolt és emiatt tilalmazott alkotmánymódosításhoz a kérdéseknek az a csoportja, amellyel a kezdeményező, Kálmán László bevallottan azt kívánja elérni, hogy meghiúsítsa a népszavazást, az alapvető politikai jog gyakorlását a Fidesz és a KDNP kezdeményezésével összefüggésben. Sok hasonló, egymást kizáró, kiegészítő kérdést tettek fel magánszemélyek a társadalombiztosítás magánosítása kapcsán is. A különféle ügycsoportokban összesen hetven eset vár az AB döntésére.
Valószínűnek látszik, hogy az alkotmánybírák jóváhagyják az ellenzéki pártoknak az Országos Választási Bizottság által hitelesített kérdéseit, hiszen korábban, tavaly október 24. óta ezekről már többször tárgyaltak. Ebben az esetben a Fidesznek és a KDNP-nek négy hónapon belül, tehát február végéig – hat aláírásgyűjtő íven – össze kellene gyűjteniük kérdésenként 200 ezer aláírást. A referendum kitűzésének ez elengedhetetlen feltétele. Az egyes kérdések külön-külön szavazólapon szerepelnének.
Lesz-e magyar aranyeső a grúziai vívó-világbajnokságon?
