Nem lehet tovább fokozni az adóprést

Minimális politikai kockázat mellett igyekszik a kormány új adókat bevezetni, így azok beszedését igyekszik áthárítani például az önkormányzatokra – ez a kép körvonalazódott a kabinet adópolitikájáról a Századvég és a Konrad Adenauer Alapítvány szervezésében tegnap megrendezett adókonferencián, ahol a szükséges változtatások halogatásának okairól és az újabb adóterhek társadalmi hatásairól esett szó.

2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először a szavazatszerző politika, majd az irreális középtávú adóstratégia, végül a rossz gazdálkodás miatti jövedelemszerző kényszer áldozata lett az adópolitika 2002-től napjainkig – mondta Bod Péter Ákos egyetemi tanár a Századvég és a Konrad Adenauer alapítványok tegnapi adókonferenciáján. A jegybank volt elnöke előadásában kiemelte: a jelenlegi adóemelések keretét a konvergenciaprogram előírásai, az adóelkerülési kiskapuk bezárása adja meg, valamint az a tény, hogy a politikai elit tekintélyvesztése miatt elveszett egy esetleges adóreform társadalmi támogatottsága. Bod szerint gyakorlatilag az értékalapú ingatlanadózás bújtatott kibővítése folyik az önkormányzatokra hárított építmény- és telekadó meghatározásával, annak érdekében, hogy „az állami bevételnövelés a politikai károk minimalizálásával” történhessék meg. A volt miniszter arra utalt, hogy a Pénzügyminisztérium egységes, értékalapú ingatlanadó-tervezete szerint az építmény-, illetve telekadó beszedése a döntően ellenzéki kézben lévő önkormányzatokat terheli majd.
Nem lehet helyi szinten tovább fokozni az adóprést, az önkormányzatok a forráselvonások miatt ugyanis már a saját költségvetésüket sem tudják teljesíteni – mondta Tállai András fideszes ellenzéki képviselő, volt pénzügyminisztériumi államtitkár, aki szerint a kormány értékalapú ingatlanadó-tervezete gyakorlatilag nem is hagy valódi döntési lehetőséget az önkormányzatok számára. Tállai szerint a szűkös anyagi lehetőségek miatt nem választható, hanem kényszer lesz majd az új, ingatlanalapú közteher kivetése, csakúgy mint az iskolák bezárása. – Az új adók kivetéséhez szükséges értékmegállapítás adminisztratív terheire szintén nem állnak rendelkezésre források – tette hozzá.
Az adóelkerülésről szóló előadásában P. Kiss Gábor, a Magyar Nemzeti Bank vezető elemzője kifejtette: becsléseik szerint évente 550 milliárd forint jövedelem származik adóeltitkolásból, a legtöbb pénz az áfacsalások és a munkáltatói terhek elkerülése miatt nem jut a büdzsé kasszájába. A kutató szerint a hivatalosan minimálbérre bejelentett alkalmazottak közül legalább 480 ezren többet keresnek a bevallottnál, míg az egyéni vállalkozók körében a 61 százalékos veszteségességi arány szintén jelentős adómegkerülésre utal.
Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke hangsúlyozta: a tegnapi rendezvény egy olyan szakmai vitasorozatot nyitott meg „az Európa a polgárokért” program égisze alatt, melynek folytatásában további konferenciákra is sor kerül: ezek az oktatás, illetve a közigazgatás átalakítását veszik majd górcső alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.