Önünneplés a határnyitásról

Magyarország 1989. szeptember 10-én nyitotta meg nyugati határát a keletnémet menekültek előtt – ebből az alkalomból tegnap konferenciát rendeztek a Parlamentben. Gyurcsány Ferenc kormányfő méltatta azokat a politikusokat, köztük Mihail Gorbacsov volt szovjet pártfőtitkárt, akik belátták: a nemzet ügye elválaszthatatlan a szabadság és a demokrácia ügyétől. Gorbacsovtól nemrég még elhatárolódott a szocialista párt, mert azt mondta: szükségszerű volt az ’56-os orosz bevonulás.

Hírösszefoglaló
2007. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország remek politikai teljesítményt nyújtott 1989-ben, amiért Németországtól és Európától is nagy megbecsülést kapott – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Az első tégla a berlini falból elnevezésű ünnepi konferencia nyitóbeszédében a Parlamentben tegnap. Az eseményt abból az alkalomból tartották, hogy Magyarország 1989. szeptember 10-én megnyitotta nyugati határát. Gyurcsány Ferenc szerint a kelet-közép-európai diktatúrák azért omlottak össze sorban, mert a névtelen, hétköznapi emberek felmondták az engedelmességet, új világot akartak építeni. Ezt a vágyat egészítette ki, hogy voltak olyan vezetők, akik belátták: a nemzet ügye elválaszthatatlan a szabadság és a demokrácia ügyétől. A kormányfő ezek közé a politikusok közé sorolta többek között Gorbacsovot, Németh Miklós miniszterelnököt és Horn Gyula külügyminisztert. (Emlékezetes, Horn Gyula nyári születésnapi partiján Gorbacsov indokoltnak tartotta a szovjetek 1956-os beavatkozását. Kijelentése ellen a résztvevők, az ünnepelt és maga Gyurcsány Ferenc nem tiltakozott, ám később az MSZP elhatárolódott Gorbacsov szavaitól.)
Köszönetet mondott Magyarországnak a német újraegyesítésben vállalt szerepéért Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter. Hangsúlyozta: Magyarország történelmi érdeme, hogy 1989. szeptember 10-én nyugati határa megnyitásával kiverte az első téglát a berlini falból, ami a legnehezebb feladat volt Németország újraegyesítésében. Méltatta Németh Miklós és Horn Gyula szerepét, akik „a megfelelő időben megfelelő döntést hoztak”.
Rita Süssmuth, a Bundestag volt elnöke is háláját fejezte ki a korabeli magyar vezetésnek, amelynek „különleges bátorságát” Németország soha nem felejti el. Kovács László akkori külügyi államtitkár az 1989-es események kapcsán említést tett a máltai szeretetszolgálatról, amely segítette a menekülteket, valamint az ellenzéki erőket, az MDF-et és az SZDSZ-t, amelyek támogatták a határnyitást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.