Pekingi járatra várva

A szovjet hadsereggel ellentétben Szávay Ágnes tényleg csak ideiglenesen tartózkodik hazánkban, hiszen amerikai tündöklése után (finálé New Havenben, egyes negyed- és páros elődöntő a US Openen) szombaton érkezett meg, s ma már megy is tovább egy ázsiai versenykörútra. A kettő között elmondása szerint semmit nem tudott pihenni, de azért tegnap klubja, a Vasas Folyondár utcai sporttelepén készséggel állt a sajtó, majd este közönségtalálkozón a rajongók rendelkezésére.

2007. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél hónappal ezelőtt állt legutóbb itthon a média rendelkezésére Szávay Ágnes, a Roland Garros és Wimbledon után, az amerikai kemény pályás versenyek előtt. Azóta gyakorlatilag megfordult a világ vele és velünk, hiszen a 600 ezer dollár összdíjazású New Haven-i versenyen fináléba került, s ott csak sérülése állította meg, a US Openen pedig sporttörténelmi tettel egyéniben a legjobb nyolc, párosban a legjobb négy közé jutott. Hasonlóra honfitárs még nem volt képes. Tegnap kora délután előbb sajtótájékoztatón a médiumok, este pedig közönségtalálkozón a rajongók „ostromát” kellett kiállnia, de ezt is bírta. A mi kérdéseinkre is készséggel válaszolt.
– Hogy bírja a népszerűséggel járó kötelezettségeket?
– Itthon sem tudtam szinte semmit sem pihenni, reggeltől estig rohangáltam. Azért megpróbálok a felkéréseknek eleget tenni.
– Nincs mese, befutott. A külföldi újságírók is érdeklődnek már, felfedezte az amerikai média?
– Részt kellett vennem sajtótájékoztatókon, s a WTA (a női teniszezők világszövetsége – a szerk.) rendszeresen médiaprogramokat szervez, kórházlátogatást, vagy gyerekekkel kell foglalkozni, ilyesmi.
– Április óta 39 győzelmet aratott, és mindössze hétszer kapott ki egyesben és párosban együttvéve. Ennyire mindegy, hogy salakon vagy kemény pályán szerepel?
– Egyáltalán nem, az elején féltem az amerikai túrától, mert ott soha nem szerepeltem valami jól. Szerencsére most a fontos pontokat rendre én szereztem.
– Játékával az ellenfelek, a legyőzött klasszisok elismerését is kivívta?
– Kuznyecova nagyon aranyos, s ugyanezt mondhatom Hantuchováról is, mindig odajönnek hozzám, és kedvesen biztatnak. Az is jólesett, amikor Patty Schnyder egy svájci lapban úgy nyilatkozott rólam még a US Open előtt, hogy a fiatal generációból nekem a legnagyobb az esélyem a berobbanásra. Petrováról viszont rossz élményem van, amikor legyőztem, gratuláció helyett ezt mondta: „Ma nagyon szerencsés voltál!” Aztán meg nem fogott kezet a mérkőzésvezetővel.
– Szokta böngészni a világranglistát, figyelni, mit érnek el a többiek, kiket vert meg, hová léphet előre?
– Hogy böngészem, az túlzás, de a WTA honlapját rendszeresen nézem, hiszen például a nevezéseket is itt kell leadni. Ha valamit nem tudok, apu úgyis elmondja, mert ő tényleg bújja a rangsort.
– Felfogta már, hogy mit ért el a US Openen? Ezzel szinte saját korábbi eredményeit, például palermói WTA-tornagyőzelmét szorította háttérbe.
– Azért ezt nem mondanám, hiszen például Anna Kurnyikova úgy volt évekig a top 10-ben, hogy soha nem nyert WTA-versenyt. Ami pedig a US Opent illeti, nehéz felfogni, mi történt ott. Szóba került, hogy tagja lettem a Club Eightnek, azaz nyolc közé jutottam egyesben. Amikor a szállodai szobámban belegondoltam ebbe, nagyot kacagtam, annyira hihetetlennek tűnt.
– Párosban is menetelt, egészen az elődöntőig, de meddig lehet bírni hosszú távon ezt a terhelést?
– Ha egyéniben is jól szerepelek, akkor nagyon fárasztó a kettős teher, úgyhogy a jövőben kicsit kevesebbet párosozom majd.
– Hogy érzi, miben kellene még fejlődnie?
– Szinte mindenben, hiszen még Federer sem tökéletes, pedig ő mondhatná magáról. A szervám és a tenyeresem sokat fejlődött, a fonákom eddig is jó volt. Több nyesést és több hálózást szeretnénk beépíteni a játékomba, hogy ne mindent az alapvonalról próbáljak megoldani. Természetesen a kondíciómon is akad javítanivaló.
– Amerika után nincs szusszanás, Ázsia következik, Pekingben, Tokióban, majd Szöulban áll rajthoz. Kedveli az egzotikus konyhát?
– A kínai ételeket régóta szeretem, de már a japán konyhát is, mert egy barátom megismertetett a szusival, és nagyon ízlett.
– Ha már Peking, hogyan áll hozzá a jövő évi olimpiához? A kvalifikációt a világranglista alapján már megszerezte, sokan éremesélyesnek tartják, de a profi teniszezők számára nem ez a csúcsviadal.
– Én azok közé tartozom, akik nagyon várják az olimpiát, mert csak jót hallottam róla, a hangulatáról, az egyediségéről. Nem véletlenül versenyzek most majd Pekingben, megtapasztalom az ottani viszonyokat, például a szokatlanul nagy szmogot.
– Tudja, hogy az ötkarikás esemény gyakorlatilag belelóg a jövő évi amerikai bajnokságba?
– Akkor legfeljebb Pekingből repülök New Yorkba!
– Honlapján a US Open alatt folyamatosan leírta érzéseit, gondolatait, köztük sok olyan magvasat, amely mindenkinek tanulságul szolgálhat. Érezte a világhálón keresztül is a hazai érdeklődést, a szeretetet?
– Természetesen, nagy dolognak tartom, és hatalmas lelki pluszt adott az a három-négyszáz napi hozzászólás, amit kaptam. Azt se felejtem el, amikor a New Haven-i stadion nézőinek nyolcvan százaléka magyar volt, s csak azt hallottam, hogy „Ria, ria, Hungária!”, meg hogy: „Gyerünk, kislány!”
– Blogjában többször írt húgáról, aki szintén teniszezik. Lehet, hogy egyszer a Williams nővérek mintájára a Szávay testvéreknek is szurkolhatunk?
– Én lennék a legboldogabb, ha a nyomdokaimba lépne, s valamikor közös párost alkotnánk, vagy egymás ellen játszanánk Grand Slam-versenyen. Hatalmas az akaratereje, de sok akadályt kell még leküzdenie, egyelőre nem lehet tudni, mekkora a nyomás rajta, azért, mert én így játszom. Mielőtt Petrovát legyőztem, kaptam tőle egy SMS-t, hogy megnyerte a korosztályos pécsi nemzetközi versenyt. Nagyon boldog voltam, mert ez annak idején nekem nem sikerült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.