Riasztó tempóban pusztul a valaha nagyon sokszínű élővilág – figyelmeztet a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN), amely 1948 óta évente közzéteszi a veszélyeztetett fajok vörös listáját. Az idei öszszegzés szerint már 41 415 állat- és növényfajt kell veszélyeztetettnek tekinteni, és 16 306 azok száma, amelyeket a közeli kihalás fenyeget. A tudósok hangsúlyozzák: a pusztulás pontos mértéke megállapíthatatlan, mert senki sem tudja, valójában hányféle élőlény van ma a Földön. Tény azonban, hogy az ismert emlősök közül ma már minden negyedik, a madarak közül minden nyolcadik, a kétéltűek közül minden harmadik veszélyeztetett, a katalogizált növényfajoknak pedig becslések szerint hetven százaléka (!) forog veszélyben. A növény- és állatfajok közül 785 már eltűnt, 65 túlélése pedig csak állandó gondoskodással garantálható.
Az idei lista szerint közeli pusztulás fenyegeti a korallokat, a kihalófélben lévő állatok közé kerültek a gorillák és az orángutánok is. Az előbbiek száma huszonöt év alatt hatvan százalékkal csökkent a vadászok és az Ebola-vírus terjedése miatt, az orángutánok száma pedig a számukra táplálékforrást jelentő erdők fölégetése és irtása miatt fogyatkozik vészesen: tíz év alatt nyolcvan százalékkal lettek kevesebben. A felsorolásban szerepel a Jangce folyóban élő édesvízi delfin is, azzal a megjegyezéssel, hogy valószínűleg már végleg eltűnt a vízszennyezés miatt.
Julia Marton-Lefevre, az IUCN igazgatója felhívta a figyelmet: a drámai folyamat megfékezéséhez már nem elegendő védelmet nyújtani a veszélyeztetett fajoknak, az okokat kellene megszüntetni.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
