Rosszul működik a szocialista frakció

A szocialista parlamenti frakció hét végi, kihelyezett tapolcai ülésén – amelyet a Fidesz válságtanácskozásnak nevezett – a képviselők kezdeményezték a parlamenti munkarend megváltoztatását. Nem nyilvános javaslatban ostorozták a frakció eddigi munkáját, illetve a sokat hiányzott képviselőket, a miniszterelnök ugyanakkor úgy döntött: négyes referatúrákkal szemmel kívánja tartani az ellenzéki vezetésű önkormányzatokat.

Zsebõk Csaba
2007. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a miniszterelnök polgári erényekről, felelősségről és országos rendteremtésről beszélt az MSZP frakcióülésén, kiderült, a párton belül sincs minden rendben. Egy belső dokumentum a képviselőcsoport munkájával kapcsolatban kritikaként megfogalmazta például, hogy az elmúlt időszakban a frakcióüléseken esetleges volt a részvétel, néhány honatya egyetlen alkalommal sem vett részt ezeken, ráadásul a döntéseket sok esetben tucatnyi vagy annál is kevesebb politikus hozta meg. A dokumentumban arról szintén említést tesznek, hogy az igazolatlan hiányzásokat a frakció szabályzata ellenére nem szankcionálták következetesen, ezért érvényt kell szerezni annak, hogy a parlament is munkahely.
Az MTI azon kérdésére, fogalmaztak-e meg önkritikát ezekkel a felvetésekkel kapcsolatban a frakcióülésen, Lendvai Ildikó csupán annyit mondott: legfeljebb azzal kapcsolatban fogalmazhattak volna meg önkritikát, miért nem jutott korábban eszükbe, hogy javasolják a parlamenti munkarend megváltoztatását. Eszerint jobban elő lehetne készíteni a törvényjavaslatokat, illetve a frakció döntéseit, és hatékonyabban lehetne megszervezni a képviselőcsoport munkáját, amennyiben a hét két első napja helyett kedden, szerdán és esetleg csütörtökön ülésezne az Országgyűlés, ezért kezdeményezik, hogy a tavaszi ülésszaktól változzon meg a parlamenti munkarend. Lendvai ugyanakkor megerősítette, hogy ehhez az átalakításhoz ötpárti megegyezés szükséges. Az is szerepel egyébként a nem nyilvános dokumentumban, hogy nincs idő a törvényjavaslatok megvitatására, ugyanis minden a hétfői napra koncentrálódik, így fordulhat elő, hogy a képviselők sokszor csak a gombnyomáshoz kellenek.
Az elfogadott törvények minősége nem javult az elmúlt években, olvasható a dokumentumban, ezért a frakció döntött arról is, hogy minden egyes törvénynek lesz a jövőben felelőse: egy képviselő vagy egy eseti munkacsoport. Ezt amúgy az Európai Parlament gyakorlatából vették át, bár Lendvai elmondása szerint nem számít a szocialistáknál új módszernek, ám mostantól általánossá teszik. A frakcióvezető cáfolta azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint tisztogatás keretében a hét végén kizártak volna olyan képviselőket a parlamenti bizottságokból, akik az üléseken túllépték az ötvenszázalékos hiányzási keretet, mindazonáltal elismerte: történtek tagcserék, azonban ezeket az érintett képviselők kezdeményezték, egyéb feladataikra hivatkozva.
Az ülésről az is kiszivárgott, hogy Gyurcsány minden megyében úgynevezett négyes referatúrát akar kiépíteni, megfigyelve az ellenzéki vezetőségű helyhatóságok működését. Eszerint egy megbízott azt venné számba, kiket távolít el a Fidesz az önkormányzatokból, illetve a hozzájuk kapcsolódó intézményektől, cégektől. Egy másik referens azt lajstromozná, milyen cégek nyernek el önkormányzati megrendeléseket, és azt is figyelné: hogyan forgatja vagy értékesíti a település vagyonát a jobboldali vezetés. A harmadik megbízott azt tartaná számon, hol és miben működik együtt a Fidesz a Jobbikkal, a MIÉP-pel vagy más radikális („szélsőséges”) erővel. A negyedik referens az egészségügy helyben megvalósuló kormányzati beruházásaira ügyelne, a szocialisták ugyanis nehezményezik, hogy miközben az ellenzéki városvezetők keményen kritizálják a terület reformját, a kormány fejlesztési projektjeit „saját érdemükként eladva” növelik népszerűségüket.

Beperelték Gyurcsányt. Magánszemélyek beperelték Gyurcsány Ferenc kormányfőt, az MSZP elnökét tavalyi őszödi beszéde miatt – erősítették meg a Fővárosi Bíróság sajtótitkárságán szombaton az MTI érdeklődésére a Magyar Rádió hírét. A kártérítési pert 199 magánszemély indította; az eljárás másodrendű alperese Veres János pénzügyminiszter, a polgári per első tárgyalását november 20-ra tűzte ki a Fővárosi Bíróság. A keresetet magát érdemben kommentálni csak azután lehet, hogy jogászok tanulmányozták a dokumentumot – közölte az MTI-vel Daróczi Dávid kormányszóvivő. Hangsúlyozta: az őszödi beszéd arról szólt, hogy a pártérdekek helyett a politikának az emberek és az ország érdekeiről kell szólnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.