Építőipari és kereskedelmi vállalkozásokból van a legtöbb, így ezek ellen indul a legtöbb felszámolás is – mondta lapunknak Mikael C. Szabo, a Coface kintlevőség-kezelő társaság ügyvezető igazgatója. – Manapság szinte kizárólag nagy lakásberuházásokat lehet látni, ami azt is jelenti, hogy nincs elég megrendelés, ezért igény sincs ennyi vállalkozásra – tette hozzá.
Hasonlóan látja a helyzetet Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke is. Mint mondta, 2007-ben hosszú idő után először csökkent az építőipari cégek száma. Ezenkívül míg tavaly 357 ilyen cég szűnt meg, addig az idén már 553. Az érdekvédelmi vezető szerint a folyamatban szerepet játszik, hogy 2007 első felében 40 százalékkal kevesebb volt a szerződéses állomány, mint egy évvel korábban, vagyis kevesebb a munka és kiélezettebb a verseny. Ennek következtében sok esetben áron alul vállalkoznak a cégek, amit csak a minőség rovására vagy pedig az alvállalkozó tönkretételével tudnak elérni. – Az állami közbeszerzéseken is gyakran vállalhatatlanul alacsony ajánlattal nyernek a cégek, amelyek aztán csak úgy tudják elvégezni a munkát, hogy az alvállalkozókat nem fizetik ki, amelyek ennek következtében tönkremennek – fűzte hozzá a szakember.
Mikael C. Szabo szerint összességében problémát okoz az is, hogy sok vállalkozás mögött nincs igazi gazdasági tevékenység, s a megszűnésükkor komoly adósságot hagynak maguk után. Mint fogalmazott, az is jellemző, hogy a becsődölt társaságok megpróbálják új cégekbe menteni a vagyonukat, vagyis a megszüntetett vállalkozás helyett újakat hoznak létre. A kereskedelmi cégekre kitérve az ügyvezető kiemelte, hogy a piacon nagyon kevesen dolgoznak hazai áruval, az importőrök pedig minél olcsóbban próbálják értékesíteni a termékeket. Ezt viszont csak úgy tudják elérni, ha kiiktatják a kiskereskedőket a láncolatból, és közvetlenül a fogyasztókhoz próbálnak eljutni, például az internetes vásárlások segítségével.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára úgy véli, a kereskedelemben egyfajta koncentráció zajlik, tehát csökken az értékesítőhelyek száma. Kiemelte, ebben az ágazatban van a legtöbb kis- és középvállalkozás, amelyek a kis tőke miatt a legsérülékenyebbek.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
