A tengervíz sótalanításának új módját próbálta megtalálni, de véletlenül a jövő üzemanyagát fedezte fel egy amerikai tudós – írta az AFP.
Az Ohióban élő John Kanzius valójában rákkutató, otthonában azonban más célú kísérleteket is végzett: a rákos megbetegedések kezelésére kifejlesztett rádiófrekvenciás generátor segítségével megpróbálta kiválasztani a tengervízből a sót. Meglepetésére azonban a víz mintha lángra lobbant volna, és mindaddig égni látszott, amíg a rádióhullámok feléje irányultak. Mint kiderült, természetesen nem maga a víz lett tűzzé, hanem a generátor hatására a sós folyadék elemeire bomlott, s égni kezdett a belőle kivált hidrogén. A tudományos magyarázattal Rustom Roy, a Pennsylvania Állami Egyetem vegyésze szolgált, aki laboratóriumi körülmények között megismételte a kísérletet. Elmondta: igazolható, hogy a lángra lobbantott hidrogén addig ég, amíg kiteszik a rádióhullámok sugárzásának.
Rustom Roy szerint a vízkutatásban ez az elmúlt száz év legnagyobb felfedezése, ezért a további kutatásokhoz anyagi támogatást vár a kormányzati szervektől. A tudósok legelőször azt szeretnék tisztázni, hogy az égésekor 1600 Celsius-fokos hőt fejlesztő hidrogén felszabaduló energiája működésbe hozhat-e autókat és nagy kapacitású munkagépeket. Ha igen, az beláthatatlan lehetőségeket nyithat meg, hiszen a tengervíz korlátlan mennyiségben rendelkezésre áll.
Aranylabdások eshetnek a rákbetegségét többször is legyőző kapus áldozatául
