Budapesten november végére elkészült mindhárom vizsgálati jelentés a tavaly ősszel kipattant útfelújítási botrányról, amelyben az önkormányzat ötvenöt, hiányosan elvégzett 2006-os munka után csaknem hatszázmillió forintos állami támogatással nem tud elszámolni, és az összeg nagy részét vissza kell fizetnie a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsnak (KMRFT). Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes érdeklődésünkre múlt csütörtöki tájékoztatóján, nagy nyilvánosság előtt viszont azt mondta: még a vizsgálatokra várnak. Amikor munkatársunk szembesítette a tényekkel, főnöke, Demszky Gábor (SZDSZ) azt a magyarázatot adta, hogy a három jelentés adatai eltérnek egymástól, ezért újabb szakértőket kellene megbízni. Ezzel szemben az előbb letagadott, majd hivatkozott dokumentumok valójában súlyos szabálytalanságokat, visszaéléseket állapítottak meg, és a jelentéseket a Fidesz fővárosi frakciója egy kötetben a Fővárosi Közgyűlés elé terjesztette december 20-án. Ám a várost irányító balliberális többség eddig még csak tárgyalni sem volt hajlandó az elszámolási botrány felelőseinek megtalálására tett ellenzéki javaslatról.
György István, a fővárosi pénzügyi ellenőrző bizottság fideszes elnöke szerint a szakértői megállapítások számos esetben a vétkes kötelezettségszegés gyanúját vetik fel, és az ügy munkajogi, polgári jogi, esetleges büntetőjogi felelőseinek megkeresése mellett indokolt a politikai felelős megnevezése is. Utóbbi egyébként nem lehet vitás, hiszen a KMRFT felé küldött önkormányzati végelszámolás papírjain Demszky aláírása szerepel.
Mint megírtuk, a botrányba akár bele is bukhat a főpolgármester, vélhetőleg ezért akadályozza minden szinten az igazság kiderülését. Az ügyben az ellenzék többszöri kezdeményezésére a Fővárosi Közgyűlés októberben rendelt el független vizsgálatot, amelyre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építéskivitelezési tanszékét kérték fel. Tiba Zsolt főjegyző igazságügyi szakértőt bízott meg, a Főpolgármesteri Hivatal belső ellenőrzési alosztálya pedig hivatalból vizsgálódott. A kifogásolt 55 munka egyik legkirívóbb esete volt a XVIII. kerületi Kele utca felújítása, amelynél 1600 folyóméternyi aszfaltozáshoz kért állami támogatást a főváros, de a KMRFT szerint alig több mint 400 méter készült el. A Telvia Kft. által készített igazságügyi szakvélemény, illetve a cég által végzett helyszíni felmérés szerint a tényleges teljesítés végül 725 méter volt, ami a főváros által benyújtott műszaki jegyzőkönyv adatánál 12 méterrel kevesebb. Kiderült: az igényelt támogatás viszont megegyezne az elvégzett felújításhoz szükséges összeggel, ha az érintett útszakaszhoz hozzáadnák a Kele utca folytatásaként a Margó Tivadar utcában végzett munka hosszát, csakhogy a város ez utóbbi esetben 1000 folyóméterre kért pénzt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy munkára valójában kétszer kértek és kaptak állami támogatást.
– Az ellenőrzés tapasztalatai szerint az állami támogatások elszámolása mind a mennyiségi adatok, mind a fajlagos költségek tekintetében nem a valós értékek alapján történt – szögezte le a belső ellenőri jelentés, amelynek megállapításait jórészt megerősítette a műegyetemi vizsgálat is.
Mentő és autó ütközött Budapesten, hárman megsérültek