Politikafüggő volt a részvétel

Két nappal az ügydöntő népszavazás után a referendum alapszámait már mindenki ismerheti, de az azok mögött rejlő információk sokkal többet elárulnak a választók magatartásáról, politikai hovatartozásáról vagy éppen szociális természetű mozgatórugóikról, mint az elsőre látszik.

2008. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megyék tekintetében a részvételi arány a polgári vezetésű Vas megyében volt a legnagyobb (55,19 százalék), míg a kormánypárti vezetésű Heves megyében a legkisebb (47,69 százalék). A fővárosban szintén egy Fidesz–KDNP irányítású kerületben, Hegyvidéken szavaztak a legtöbben (59,37 százalék), míg az SZDSZ-es vezetésű Józsefvárosban a legkevesebben (44,64 százalék).
A tendencia a megyei jogú városok esetében sem változott meg számottevően, hiszen a Fidesz– KDNP-s vezetésű Hódmezővásárhelyen a választópolgárok 59,37 százaléka járult az urnákhoz, míg a kormánypárti irányítású települések közül egyedül Szombathelyen lépte túl a részvételi arány az 50 százalékot. Így, bár a mostani ügydöntő népszavazáson a Fidesz– KDNP-s vezetésű Tatabányán volt a legalacsonyabb a választási részvétel, de ha a jobboldali és baloldali vezetésű települések részvételi adatait átlagoljuk, akkor kiderül, hogy a polgári településeken átlagosan 50,76 százalék volt a részvételi arány, míg a hat kormánypárti vezetésű település esetében ez a szám 48,18 százalék.
Érdekes információkra bukkanhatunk, ha a részvételi adatokat a kisebb települések, városok esetében vizsgáljuk. Öt városban – Baktalórántháza (67,93 százalék), Csorna (60,13 százalék), Hévíz (61,06 százalék), Mórahalom (62,3 százalék) és Visegrád (61,92 százalék) – a részvételi arány meghaladta a 60 százalékot. Közülük három – Csorna, Mórahalom és Visegrád – jobboldali vezetésű, míg a másik két településnek független, illetve civil színekben győztes polgármestere van. További érdekesség, hogy kilenc kisvárosban – Cigánd (34,67 százalék), Devecser (39,18 százalék), Füzesgyarmat (39,78 százalék), Jászfényszaru (39,74 százalék), Létavértes (38,42 százalék), Mezőhegyes (37,28 százalék), Oroszlány (38,66 százalék), Ózd (37,07 százalék) és Tiszavasvári (39,26 százalék) – a választási részvétel 40 százalék alatt maradt. Közülük hármat – Füzesgyarmat, Oroszlány és Ózd – MSZP-s polgármester, hatot pedig független polgármester vezet.
Hasonló érdekességet mutat az igen szavazatok megyénkénti, kerületenkénti és települési eloszlása. A megyék szintjén arányaiban a legtöbb igen a kórházi napidíj és a vizitdíj tekintetében Hajdú-Bihar megyében született (89,59 százalék és 88,39 százalék), míg a tandíj eltörlésére a legtöbben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mondtak igent (88,57 százalék). Arányaiban a legkevesebb igen voksot mindhárom kérdésben Komárom-Esztergomban adtak le (kórházi napidíj: 81,65 százalék, vizitdíj: 79,87 százalék, tandíj: 79,84 százalék).
Az igenek és nemek aránya a megyei jogú városokban is aszerint alakult, hogy melyiknek van polgári vagy éppen kormánypárti vezetése. A legtöbb igen voks arányaiban a kórházi napidíj és a vizitdíj tekintetében Debrecenben született (88,38 százalék és 86,93 százalék), míg a tandíj eltörlését a legtöbben Hódmezővásárhelyen akarták (86,83 százalék). A megyei jogú városok közül a negatív rekordot minden kérdésben Tatabánya „hozta” (kórházi napidíj: 77,28 százalék, vizitdíj: 75,29 százalék, tandíj: 74,53 százalék). Igaz ugyan, hogy Tatabányán polgári vezetés van, de az is tény, hogy az összes megyei jogú várost összevetve az egyes kérdésekre adott igen szavazatok tekintetében a baloldali vezetésű városokban alacsonyabb eredmény született, mint a polgári megyei jogú városokban. A hat kormánypárti vezetésű megyei jogú városban a kórházi napidíj eltörlésérét 80,67 százalék akarta, a vizitdíj esetében ez az arány 78,68 százalék, míg a tandíj kérdésében 77,86 százalék.
A fővárosban a kórházi napidíj és a vizitdíj eltörlését a XVII. kerületben akarták a legtöbben (79,21 százalék és 76,96 százalék), míg a tandíjat legerősebben a XXIII. kerületben utasították el (76,27 százalék). Az ellenpéldát mind a három kérdésben a XIII. kerület produkálta (kórházi napidíj: 68,21 százalék, vizitdíj: 65,96 százalék, tandíj: 64,73 százalék). Érdekes, hogy még a XVII. kerület élén Fidesz–KDNP-s polgármester áll, addig a XIII. kerületet MSZP-s polgármester vezeti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.