Internet: a szándék is bűn

Minden tagország maga dönt arról, hogy saját jogrendje megfelel-e az uniós igazságügy- és belügyminiszterek tanácsa által Luxemburgban a hét végén elfogadott javaslatának, amelynek célja a terrorizmus elleni küzdelem erősítése.

2008. 04. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javaslat értelmében olyan új bűncselekményeket foglalnak az uniós jogba, mint a nyilvánosság előtti felbujtást terrorcselekmények elkövetésére; a terrorizmusra toborzást és a terrorista- kiképzést. A javaslat szerint bűncselekménynek számítana az is, hogyha az interneten keresztül fejtenek ki terrorista propagandát toborzás, kiképzés és bombagyártás céljából. A miniszterek megállapodása várhatóan jelentős ellenállásra számíthat polgárjogi szervezetektől olyan országokban, ahol a polgárjogok és a kifejezés szabadságának megőrzését fontosabbnak tekintik a biztonsági megfontolásoknál.
A miniszterek megállapodása ugyanakkor azt az aggodalmat tükrözi, hogy az internet veszélyes eszközzé vált, és most még a terrorcselekmény elkövetésének a szándékát is kriminalizálni kívánják. Lovro Sturm szlovén igazságügy-miniszter az uniós szlovén elnökség nevében a sajtónak elmondta, hogy az EU tiszteletben tartja az emberi jogokat és a polgárok alapvető szabadságát, viszont a javasolt változtatásokkal hatékonyabban tudnak majd fellépni a terrorizmus elleni harcban és a terrorcselekmények megelőzésében. A korábbi londoni és madridi terrortámadások nyomán Nagy-Britanniában és Spanyolországban a szigorúbbá tett törvények miatt nem várható, hogy jelentősebb változtatásokat hajtanak végre a törvényekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.