Négy éve az EU-ban

2008. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holnap lesz négy éve, hogy Magyarország az Európai Unió tagja lett. A tagság előnyei és hátrányai mérlegének megvonása nem könnyű feladat. Nyilván annyi mérleg készíthető, ahányan azt elkészítik. „Az élet, a szabadság és a boldogság elérése” – ezt tartotta Thomas Jefferson a Függetlenségi Nyilatkozatban, a világ egyik legmagasztosabb dokumentumában a szabad Amerika polgárai fő kincseinek. Mondatában visszacsengett John Locke hasonló felfogása az életről, az egészségről, a szabadságról, a tulajdoni vagyonról, amelyeket „senkinek nem szabad megkárosítania”.
Hogy a magyar polgárok négyéves uniós tagság után miként vélekednek boldogságukról a belépés előtti időkhöz képest, nyilván nem kell külön felmérés. Elég, ha végigsétálunk arcokat fürkészve a főváros utcáin és aluljáróiban, de akár más településeken is, a legkisebb faluig. Valószínűleg abban sincs sok vita, hogy megkárosította-e az elmúlt, uniós tagsággal gazdagabb négy év a magyarok egészségét és egészségügyi ellátását, hogy az életet leginkább megkeserítő és azt megkurtító stressz nőtt-e vagy csökkent, és hogy miként áll négy évvel később a tulajdoni vagyon.
Az Európai Unió az átlagpolgár szemében messze nem töltötte be a hozzá fűzött reményeket és várakozásokat. Legnagyobb eredménye minden bizonnyal néhány fontos negatívum megszüntetésében jelentkezik: nem piszkálják az utazókat a határokon, egyre kevesebb az akadály a külföldi munkavállalás előtt, holott a legtöbb magyar polgár nyilván szívesebben venné, ha otthon találna munkát és tisztességes megélhetést.
Brüsszel egyértelműen kudarcot vallott azonban abban, amire leginkább büszke, és amit oly gyakran hajtogat: a szabadság és demokrácia értékeinek védelmében. Arról az unióról van szó, amely néhány kötelező jellegű piruettet tett, de lényegében nem vonta felelősségre azt a Gyurcsány-kormányt, amelynek azonosítatlan rendőrei 2006 októberében a polgárok szemét lőtték ki, ujját robbantották le, a Magyar Rádió udvarán fogakat rúgtak ki, a tetteseket egy-két kivételtől eltekintve nem állította bíróság elé, amely a titkosszolgálatát, az igazságszolgáltatási rendszerét és médiáját politikai játékszereként használja, és amely legnagyobb ellenzéki pártjának vezetője kijelentette, Magyarországon nincs demokrácia. Talán nem véletlen, hogy a Gyurcsány-kormánnyal szembeni ellenséges érzületekkel nem vádolható Economist Intelligence Unit a magyar kormányzat működésére globális rangsorában pontosan olyan osztályzatot adott, mint Guatemala, valamint Trinidad és Tobago kormányáénak. A Zöld-foki-szigetek kormányánál kifejezetten rosszabbat.
A négy éve lefelé haladó hullámvasút gyomorforgató érzete azonban minden bizonnyal nem Brüsszel számlájára írható, amit jól mutat a Robert Fico „populista” miniszterelnök alatt „pannon pumaként” előrerohanó Szlovákia szédületes sikere: Pozsonyban jövőre – és ki gondolt volna erre 2004. május 1-jén? – már euróban fizethetünk, miközben Magyarország tavaly januárra tervezett euróövezeti csatlakozása a jelenlegi kormánynyal gyakorlatilag lehetetlen.
Negatív uniós teljesítményünkben Tabajdi Csabának, az európai parlamenti magyar szocialista delegáció vezetőjének komoly része volt. Ahelyett, hogy „kilobbizta” volna Budapestet a Frontex, a határőrizeti szervek székhelyéül – amelyet azután Varsó kapott meg –, energiáját arra fordította, hogy az Európai Parlamentben Magyarországot a tomboló antiszemitizmus és neonácizmus helyeként fesse le. Ahelyett, hogy minden energiáját most az európai uniós technológiai és innovációs intézet székhelyének Budapestre hozatalára fordítaná – a döntés május végére várható –, a Fideszt ostorozta. Az eredményt e téren is előre tudjuk. Annyira kézzelfogható lesz, mint négy évünk az unióban a szocialista/balliberális kormányzat alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.