Tegnap már nem a Pénzügyminisztérium (PM) vezette a kormány és fuvarozó-érdekképviseletek közötti tárgyalásokat, hanem a közlekedési minisztérium – értesült lapunk. A tárgyalások irányításával a tárca államtitkárát, Puch Lászlót bízták meg, segítője Csepi Lajos szakállamtitkár. Dittel Gábor, a Magánvállalkozók Nemzetközi Fuvarozó Ipartestülete (NiT Hungary) ügyvezető főtitkára lapunknak elmondta, hogy a múlt héten a miniszterelnök személyes megbízottjával áttekintették a fuvarozóknak korábban tett kormányzati ígéretek teljesülését. Dittel annyiban cáfolta a tegnap megjelent sajtóinformációkat, amelyek szerint a PM bizonyos mértékig hajlandó engedni a fuvarozóknak a magas üzemanyagár miatt kezdeményezett tárgyaláson, hogy valójában azokat a területeket különítették el, amelyeken biztosan nem lesz megegyezés. A szaktárca a közelmúltban leszögezte, hogy a jövedéki adó és az áfa mértékén nem tud és nem is akar változtatni. A kormány ugyanakkor nem zárkózott el attól, hogy a gépjárműadó, a regisztrációs adó, az úthasználati díjak, a képzési hozzájárulás és a hét végi forgalmi korlátozások enyhítése ügyében kedvezzen a fuvarozóknak. Ezek a tárgyalások épp most kezdődnek el szakértői szinten – mondta a NiT Hungary ügyvezető főtitkára, aki szerint egy hónapot adtak a kormánynak a megegyezésre. Addig moratóriumot hirdetnek a kormányellenes tiltakozások ügyében.
Kérdés, hogy van-e egy hónap-nyi türelem a végeken. Somogyban például nem hatott az országos központok nyugtató szózata.
– Az urak csak kávézgassanak a minisztériumokban, nekünk már elegünk van belőle, hogy folyton tárgyalnak, a vállalkozók meg tönkremennek! – dühöngött a telefonban Sárdi Lajos, a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetségének (Fuvosz) megyei titkára. Somogy mintegy hatszáz vállalkozója közül 100-200 nem vette fel tegnap a munkát, tiltakozásul a magas üzemanyagárak miatt. Somogyban 2006-ban a Nemzeti Közlekedési Hatóság adatai szerint 850 fuvarozó vállalkozás működött, idén már csak 675. Csupán ebben az évben 66-an adták vissza az ipart. Sárdi Lajos szerint a tegnapi demonstráció egyfajta teszt volt, hogy a vállalkozók mennyire hajlandók kiállni a saját érdekeik mellett. – A következő lépés azonban látványosabb lesz – ígérte Sárdi. Ha néhány héten belül nem születik megállapodás, akkor magukat szervezik meg a megyék, s arra is elszánták magukat, hogy blokád alá helyezzék a benzinkutakat.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot