Pálinkás József tegnap dedikált

Az érdemalapú igazságosságra építené a társadalmi berendezkedést Pálinkás József, akinek írását most a Magyar Napló által kiadott Az év esszéi 2008 válogatáskötet is közölte olyan alkotótársak esszéi mellett, mint Jókai Anna, Ágh István, Csoóri Sándor, Hubay Miklós, L. Simon László és Vasy Géza. A Magyar Tudományos Akadémia egy hónapja megválasztott elnökével a könyvhéten a Magyar Napló sátránál, dedikálás közben találkoztunk.

2008. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak arra törekedtek Az év esszéi 2008 szerkesztésénél, hogy az írások képet adjanak korunkról, hanem azt is fontosnak tartották, hogy az írások kiutat mutassanak. „Azonnali megoldás véleményem szerint nincs. Csupán hosszabb távon reménykedhetünk, hogy egy ésszerű és a nemzet javát előtérbe helyező politika kellő türelemmel, délibábos ígéretek nélkül kívánja az igazságosság ésszerű – érdemalapú – felfogásán alapuló intézkedéseit összhangba hozni az emberek igazságérzetével. Hosszú út lesz” – zárja sorait Pálinkás József az érdemalapú igazság mellett érvelő, Az igazságosság mint eszmény című írásában.
Kérdésünkre, hogy mennyire lehet népszerű a felvetése, azt válaszolja: reménykedik. – Az írásomban gyakorlati példákat is hozok erre, az egyik legszemléletesebb, amikor arról beszélek, hogy árterületre ne építsünk házat. Ha valakinek elviszi a házát a víz, akkor a közösség a szolidaritás alapján segít az újjáépítésben, de azt hangsúlyozni kell, hogy ezt a szolidaritás alapján tette, nem pedig azért, mert így igazságos. Különben legközelebb is árterületre fognak építkezni, hiszen úgy gondolják majd, hogy a segítség „jár” – magyarázza a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) új elnöke. – Az érdemalapú igazságosság azért visz előre, mert világossá teszi, hogy gondolkodnunk kell, elő kell készülnünk bizonyos dolgokra, a fiataloknak például arra, hogy majd idősek lesznek – mondja Pálinkás József, majd hozzáteszi: csak akkor tudunk kimászni a jelenlegi rossz helyzetből, ha éveken keresztül következetesen kiállunk emellett. Pálinkás József arról is beszél: a keresztény felfogás is az érdemalapú igazságosság mellett teszi le a voksát, még akkor is, ha ebbe bekapcsolja a szolidaritást. – A szolidaritásnak és az érdemek figyelembevételének ésszerű egyensúlya teremtheti meg egy jobb élet lehetőségeit – fogalmaz.
Pálinkás Józsefet éppen egy hónapja választották meg a MTA elnökének. – Kemény hónap áll mögöttem, s talán nem tűnik szerénytelenségnek, ha azt mondom: az, hogy ennyi idő alatt működésbe hoztam az adminisztrációt és elkészítettem az akadémiai törvény koncepcióját, jól mutatja azt a lendületet, amivel a munkához kezdtünk. Szeretném, ha ez a lendület folytatódna, s úgy érzem, ebben az Akadémia tagjainak nagy többsége támogat – teszi hozzá az egykori oktatási miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.