Totemoszlop a postán

Nem ügyfélhívó rendszerként, csak forgalomszámláló berendezésként működik az a sorszámkiadó automata – szakzsargonban totemoszlop –, amely egy-egy hétre mindig más postahivatalban tűnik fel. A bankokban megismert hívószámos rendszerrel csak a felújított nagyobb postahivatalokban találkozhatnak az ügyfelek.

2008. 06. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tessék megnyomni a gombot! – kiáltja immár harmadszor a nagyothalló néni fülébe a postáskisasszony, aki szemmel láthatóan a sorszámkiadó automatát felügyeli a budai kis posta előterében. A pénzbefizetésre várókat egyenként figyelmezteti a hölgy, hogy húzzanak sorszámot, de aki mégis biléta nélkül jut el az ablakig, azt visszaküldik a totemoszlophoz. Máskülönben az ügyfelek ugyanúgy sorban állnak az ablaknál, amelyből nem nyitnak újabbat, hiába ér ki a sor a bejárati kapuig, a kiadott sorszám pedig nem jelenik meg a kijelzőn. Minden úgy működik, mint máskor, csak a sorszámot kell elvenni és leadni. – Az egész értelme az, hogy a központban megállapítsák, nem dolgozunk elég gyorsan – informál kissé ingerülten az automatát felvigyázó hölgy. A berendezés rögzíti, hogy az ügyfél mikor lépett be a postára, az ablaknál pedig jegyzik, mikor adta le a sorszámot. A két időpont különbségéből pedig kiderül, meddig várakozott a kedves ügyfél.
A várakozási idő mérésére a postát a 79/2004. (IV. 19.) kormányrendelet 42. §-a kötelezi – válaszolta kérdésünkre a cég kommunikációs menedzsere, László Márta. A mérést a Nemzeti Hírközlési Hatóság által jóváhagyott módszertan alapján végzi a Magyar Posta (MP) Zrt. Egy évben körülbelül 150-200 nagy forgalmú posta mérésére kerül sor, a művelet egy-egy hivatalban egy hétig tart. Mindebből megállapítható, hogy az általunk a budai kis postán látott berendezés nem ügyfélhívó, hanem a mérést segítő, az adatok rögzítésére szolgáló eszköz.
A mérési rendszer arra szolgál, hogy valós képet adjon a várakozási idő mértékéről – tájékoztatott a kommunikációs menedzser. Az eredményekről a jogszabály szerint az MP-nek be kell beszámolnia a Nemzeti Hírközlési Hatóságnak. Emellett a mért eredményeket a posta felhasználja a magasabb minőségű ügyfélkiszolgálás szervezéséhez, illetve a várakozási idő csökkentéséhez. Ezeknek az információknak a segítségével olyan minőségi fejlesztések hajthatók végre, amelyek csökkenthetik a sorban állási időt. A valóban kényelmes kiszolgálást biztosító ügyfélhívó rendszert országszerte a legnagyobb forgalmú postákon vezetik be. A bankokban már megismert eszköz, ha nem is csökkenti a zsúfoltságot, és nem rövidíti meg az ügyintézést, de legalább lehetővé teszi, hogy az idősebbek ülve várakozzanak. A posta vezetői nemcsak a kígyózó sorok látványától szeretnének megszabadulni, búcsút mondanak a kis rácsos ablakoknak is: az ügyfél és a szolgáltató közvetlenebb kontaktusát lehetővé tévő nyitott pultos kiszolgálást vezetnek be a felújított postákon. Arra a kérdésre, hogy mikorra szerelik fel az összes nagyobb postahivatalt ilyen ügyfélbarát rendszerrel, nem kaptunk választ a cég kommunikációs osztályától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.