Már érezni az almaháború előszelét, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szerint ugyanis ahogy a meggy, úgy a léalma esetében is árkartellre készülnek a felvásárlók. A szabolcsi termelők a meggy, majd a dinnye körüli események miatt most már attól félnek, olyan alacsony felvásárlási árakkal találkoznak majd az almaszezonban, hogy leszedni sem lesz érdemes a gyümölcsöt.
Hallani olyan híreket, hogy a betakarítás idején a léalma kilójáért mindössze 19-20 forintot adnak majd a feldolgozók, de volt már szó 9 forintról is – mondta lapunknak Orosz József. A csengeri termelő szerint ezek az árak messze alulmúlják az előállítás önköltségét, mivel a léalma kilójánál minimum 35-45 forintot vesz ki a gazdák zsebéből a szigorú növényvédelmi szempontok mellett végzett betakarítás. Ráadásul szinte a duplájára nőttek tavaly óta a termelési költségek, jóval drágábbak például a növényvédő szerek és a kemikáliák, nem beszélve a rezsiről és a vállalkozói terhekről. Emiatt most még érzékenyebben érinti az almásokat az önköltségi ár alatti felvásárlás.
A csengeri gazdától megtudtuk: az úgynevezett jó alma – mint például az augusztus közepén szezonját élő Gála fajtájú – kilójáért is csak 80 forint körül ajánlanak a felvásárlók, holott a 100–120 forintos átvételi ár lenne a reális. Orosz József elmondta, hogy a helyi termelők mostanra nagyon elkeseredtek, mert kizsákmányolva érzik magukat, főként, hogy sokukat már a meggymizéria is lenullázta. Hozzátette: ehhez képest a helyi zöldségesnél most is háromszázért kínálják a vevőknek az uruguayi almát. Az idei almatermés kapcsán a gazda jelezte azt is, hogy nem lesz olyan jó, mint a korábbi években, így becslése szerint az országos kapacitásnak nagyjából 50-60 százaléka adható majd el.
Márpedig az elmúlt hetek eseményeiből következik, hogy a nyomott felvásárlási árakra válaszul menetrendszerűen következnek a gazdademonstrációk. Budai Gyula, a Magosz igazgatója lapunknak megerősítette: arra gyanakodnak, hogy a cégek a megmaradt nagy sűrítménykészletek miatt már most megállapodnak az augusztusi felvásárlási árakról, tehát kartell készülődik. Ha ez beigazolódik, akkor az átvert termelők tüntetni fognak, méghozzá úgy, hogy nem a Kossuth térre borítják majd a gyümölcsöt, hanem blokádot szerveznek a nagy feldolgozók elé, nehogy átvehessék az almát – közölte Budai.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban