Egyes balatoni éttermek felárat kérnek azoktól a vendégektől, akik üdülési csekkel és nem készpénzzel rendezik a számlát, mert abból teljesítik a kibocsátó felé a hatszázalékos forgalmi jutalékot. Emiatt nem kizárt, hogy többe kerül egy éttermi vacsora a vendégnek, mintha készpénzzel fizetne, ami az üdülési csekkrendszert kezelő Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) szerint szerződésszegésnek számít – közölte tegnap a szervezet.
A Balaton márpedig reneszánszát éli, amit a legfrissebb statisztikák is igazolnak. Nagy szerepe van ebben az üdülési csekknek, amely mostanra nélkülözhetetlen pénzpótlóvá lépett elő, főként azoknál, akiknél a családi kasszát tízezrekkel megterhelő nyaralásra amúgy nem futná. Az élénkebb vendégforgalom ugyanakkor a szolgáltatókat is trükközésre csábítja.
Az üdülési csekk elvileg növeli a vendéglő forgalmát, amihez nem kötelező csatlakozni, ám ha mégis, akkor tudomásul kell venni, hogy a pluszbevétel után fizetni is kell
– áll a Magyar Vendéglátók Ipar-
testületének állásfoglalásában. A szervezet szerint tisztességtelen azért felárat kérni a vendégtől, mert nem készpénzzel, hanem csekkel állja a számlát, de akciót viszont kínálhat az üzlet, ha a pincér mégis szívesebben látja a ropogós bankót. Az ipartestületnek tudomása van olyan balatoni üzletről, ahol trükköznek a bonokkal – például előbb beváltják készpénzre, amit azután helyben fogyaszt le a vendég, vagy megveszik a beváltandó csekket, persze kisebb „árfolyamon”, mint amennyit az névértéken képvisel.
Megtudtuk: hiába névre szóló az üdülési csekk, anonim bonok is forognak a piacon, amelyek számtalan visszaélésre adnak esélyt. Pedig a jutalék vendégre való áthárítása még jogos is lehet, mivel előre senki nem tudja, hányan esznek majd üdülési csekkből, vagyis hány vendég számlája ér majd hat százalékkal kevesebbet az éttermesnek. A fogyasztóvédők szerint a beváltásért tehát kérhető a külön díj, viszont ezt kötelező előre közölni a betérővel, például az étlapon.
Ma már csaknem háromezer balatoni beváltóhely van, ők az első félévben már bruttó 2,5 milliárd forint bevételre tettek szert a csekkekből. Az üdülési csekkek értékesítéséből az alapítvány csaknem harmincmilliárdos forgalmat bonyolított tavaly.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó