EU-önrész padlássöprésből?

Az elmúlt fél évben újabb elemekkel bővült fővárosi értékesítési terv egy tizede sem teljesült, pedig a balliberális koalíció az ingatlan- és részvényeladások felgyorsításától várja, hogy sikerül előteremteni az esetleges uniós támogatások önrészét. Az ellenzék szerint 2010-ig folytatódhat a rejtett padlássöprés.

2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még csak tájékoztatást sem kapnak a fővárosi képviselők a városháza idei ingatlaneladásairól, ugyanis egy tavaly módosított rendelet értelmében a 2,5 milliárd forint alatti ügyleteket a gazdasági bizottság, a másfél milliárdot el nem érő privatizációs eljárásokat pedig két önkormányzati cég, a Fővárosi Ingatlankezelő Műszaki Vállalkozói (Fiműv) Zrt. és a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt. intézi – közölte lapunkkal Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője. A távirati iroda a napokban „fővárosi képviselőkre” hivatkozva szivárogtatta ki: a tervekben szereplő 17,4 milliárd forint helyett 18 ingatlan eladásából alig 1,4 milliárdos bevétel érkezett a kasszába.
Bagdy elmondta: a gazdasági bizottság tagjaként sem értesült minderről. – Nyilvánvalóvá vált, hogy a beígért százmilliárdos uniós fejlesztésekhez még az önrészre sincs pénze a városnak, a kiszivárgott információk szerint is ez az egyetlen célja a privatizáció felgyorsításának. Nem tudni, mi az oka az alulteljesítésnek, de abban biztos vagyok, hogy 2010-ig minden eladható vagyont felélnek. Az MSZP– SZDSZ-es koalíció csupán titkos padlássöprést ért a sokat hangoztatott „aktív vagyongazdálkodáson” – tette hozzá.
Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes csak a városvezetés szűk körét tájékoztatta, hogy július végéig újabb 1,4 milliárd forintnyi bevételt produkálnak majd 26 ingatlan eladásából. További 4,5 milliárd forintot hozhat a konyhára több óbudai Bécsi úti ingatlan hasznosítása. Nemrég bővült a lista, csaknem hárommilliárd forintnyi bevételt remélnek kilenc, korábban oktatási célú épület, és legalább hétszázmillióra számítanak több sportlétesítmény: lőtér, pálya, szálló és kemping eladásából. A Fővárosi Közgyűlés júniusban értékesíthetőnek nyilvánította a Flórián téri és a Csatárka úti piacot is. A távirati iroda szerint egy „operatív bizottság” nemrég egymilliárd forintnyi értékben tárt fel újabb eladható ingatlanokat a gyermekvédelmi, a szociálpolitikai és az oktatási ágazatban.
Ismeretes, idén januárban sikeres privatizációként emlegette a főváros vezetése, hogy az Elmű részvényeit 19,2 milliárd forintért értékesítették. Ez húsz százalékkal több volt a meghirdetett árnál, ám: tavaly decemberben jóval a piaci ár alatt döntöttek az eladásról. Atkári János volt főpolgármester-helyettes akkor lapunknak megjegyezte: Demszkyék hazugsággal fedik el a valóságot, a privatizációval nemcsak nyernek, hanem évente 6-7 milliárd forintot veszítenek is az elmaradó osztalékok, nyereségek miatt. Úgy tudjuk, a Főgáz Zrt. akár több száz millió forintot is érő részvényeinek eladásával a következő hónapokban folytatódhat a családi ezüst kiárusítása, ám erről még a koalíción belül is nagy vita dúl.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.