Még csak tájékoztatást sem kapnak a fővárosi képviselők a városháza idei ingatlaneladásairól, ugyanis egy tavaly módosított rendelet értelmében a 2,5 milliárd forint alatti ügyleteket a gazdasági bizottság, a másfél milliárdot el nem érő privatizációs eljárásokat pedig két önkormányzati cég, a Fővárosi Ingatlankezelő Műszaki Vállalkozói (Fiműv) Zrt. és a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt. intézi – közölte lapunkkal Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője. A távirati iroda a napokban „fővárosi képviselőkre” hivatkozva szivárogtatta ki: a tervekben szereplő 17,4 milliárd forint helyett 18 ingatlan eladásából alig 1,4 milliárdos bevétel érkezett a kasszába.
Bagdy elmondta: a gazdasági bizottság tagjaként sem értesült minderről. – Nyilvánvalóvá vált, hogy a beígért százmilliárdos uniós fejlesztésekhez még az önrészre sincs pénze a városnak, a kiszivárgott információk szerint is ez az egyetlen célja a privatizáció felgyorsításának. Nem tudni, mi az oka az alulteljesítésnek, de abban biztos vagyok, hogy 2010-ig minden eladható vagyont felélnek. Az MSZP– SZDSZ-es koalíció csupán titkos padlássöprést ért a sokat hangoztatott „aktív vagyongazdálkodáson” – tette hozzá.
Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes csak a városvezetés szűk körét tájékoztatta, hogy július végéig újabb 1,4 milliárd forintnyi bevételt produkálnak majd 26 ingatlan eladásából. További 4,5 milliárd forintot hozhat a konyhára több óbudai Bécsi úti ingatlan hasznosítása. Nemrég bővült a lista, csaknem hárommilliárd forintnyi bevételt remélnek kilenc, korábban oktatási célú épület, és legalább hétszázmillióra számítanak több sportlétesítmény: lőtér, pálya, szálló és kemping eladásából. A Fővárosi Közgyűlés júniusban értékesíthetőnek nyilvánította a Flórián téri és a Csatárka úti piacot is. A távirati iroda szerint egy „operatív bizottság” nemrég egymilliárd forintnyi értékben tárt fel újabb eladható ingatlanokat a gyermekvédelmi, a szociálpolitikai és az oktatási ágazatban.
Ismeretes, idén januárban sikeres privatizációként emlegette a főváros vezetése, hogy az Elmű részvényeit 19,2 milliárd forintért értékesítették. Ez húsz százalékkal több volt a meghirdetett árnál, ám: tavaly decemberben jóval a piaci ár alatt döntöttek az eladásról. Atkári János volt főpolgármester-helyettes akkor lapunknak megjegyezte: Demszkyék hazugsággal fedik el a valóságot, a privatizációval nemcsak nyernek, hanem évente 6-7 milliárd forintot veszítenek is az elmaradó osztalékok, nyereségek miatt. Úgy tudjuk, a Főgáz Zrt. akár több száz millió forintot is érő részvényeinek eladásával a következő hónapokban folytatódhat a családi ezüst kiárusítása, ám erről még a koalíción belül is nagy vita dúl.
Dr. Hegedűs Barbara veszi át a Dömötör Csaba parlamenti mandátumát