Bár támadják, marad a turul

Nem érné végleges hátrány a XII. kerületet a turulszobor elbontásával – egyebek között ezzel indokolta a bíróság azt a döntést, amellyel első fokon elutasította a bontási határozat végrehajtásának felfüggesztését. Hegyvidék önkormányzata fellebbez, a kijelölt IX. kerületi hatóság pedig a jogerős döntésig nem tehet semmit.

2008. 08. 17. 18:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jogerősen elutasította a napokban a Fővárosi Bíróság a XII. kerületi turulszobor bontásának felfüggesztését indítványozó keresetünket, azonban 15 napon belül fellebbezünk – közölte lapunkkal Pokorni Zoltán, Hegyvidék fideszes polgármestere, aki szerint a hatalom botrányt akar. Bár az eljáró hatóságként kijelölt IX. kerületi jegyző, Oszvári István korábban a Népszavának azt nyilatkozta, hogy akár karhatalommal is eltávolíttatja az ősi magyar jelképünket ábrázoló szobrot, helyettese, Ördögh Brigitta aljegyző most lapunknak azt mondta: a bíróság jogerős döntéséig nem tesznek, nem is tehetnek lépéseket a végrehajtásra.
Az ügy előzménye, hogy a Fővárosi Bíróság március eleji jogerős ítélete alapján a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal 2006-ban hozott bontási határozata törvényes volt. A bíróság a XII. kerülettel szomszédos I. kerület jegyzőjét bízta meg az ítélet végrehajtásával, ám utóbbi július elején úgy döntött, az emlékmű fennmaradási engedélyt kaphat. Ezt változtatta meg a másodfokú hatóság, átadva a hatáskört a IX. kerületi jegyzőnek.
Forgács Imre, a közigazgatási hivatal vezetője közölte: az érdemi per a végrehajtásra nem halasztó hatályú. – A végzés indoklásában a bíróság nem látta megalapozottnak, hogy a szobor elbontásával olyan hátrány vagy kár érné az önkormányzatot, amely nem lenne reparálható – tette hozzá.
– Bármi történjék is, mi legalább ezren készen állunk arra, hogy ha kell, testünkkel, fizikailag is ellenállunk, megakadályozzuk a barbár szobordöntést – emlékeztetett ígéretükre Novák Előd, a Jobbik akciócsoportjának vezetője, aki bízik a békés megoldásban, mert sok vér folyt már 2006. október 23. óta.
A turulszobor körüli képtelen helyzet úgy állt elő, hogy a fideszes kerületi önkormányzat indítványát politikai okból elutasította a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége, Mitnyan György volt polgármester ennek ellenére 2005 októberében felállíttatta az emlékművet. Utódja javaslatát, hogy a második világháború civil áldozatainak emlékére állítsanak egy másik emlékművet, a közgyűlés is elfogadta, azonban Demszky Gábor személyes nyomására, az általa „nyilasszimbólumnak” gyalázott alkotás megmaradásához a balliberális többség továbbra sem járult hozzá.
Ismert, a zsidó áldozatok emlékét őrző, s a turulszobor előtt néhány héttel átadott Igazak fala is engedély nélkül épült, azt utólag mégis jóváhagyták az illetékes hatóságok. Erre a közigazgatási hivatal vezetője meglepő magyarázattal szolgált: a Budapest Galéria mint szakhatóság úgy nyilatkozott az építményről, hogy az nem emlékmű, ezért ahhoz a főváros hozzájárulása sem kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.