Az ügyet végül kivizsgáló Vám- és Pénzügyőrség Közép-magyarországi Regionális Nyomozó Hivatala megállapította: „A feljelentésben arra utaltak, hogy olyan munkákat is kifizetett az önkormányzat, amelyet a szóban forgó vállalkozók nem végeztek el. Ez a cselekmény megalapozhatja a Btk. 318. paragrafusában meghatározott csalás bűncselekményének elkövetését, melynek nyomozására a rendőrség rendelkezik hatáskörrel.”
*
Emlékezetes, az ellenzéki politikusok ismeretlen tettes ellen, jogosulatlan gazdasági előnyszerzés bűntettének alapos gyanúja miatt fordultak a központi ügyészséghez, mert a fővárosi önkormányzatnak kamatokkal együtt hétszázmillió forint állami támogatást kellett visszafizetnie, s több belső és külső vizsgálat is megállapította, hogy az elszámolás nem a valós értékek, hanem becsült adatok alapján történt, tucatnyi esetben pedig nem teljesült a műszaki tartalom.
Sipos Jenő, a pénzügyőrség szóvivője közölte, jogosulatlan gazdasági előny szerzése bűncselekmény elkövetési magatartásait a rendelkezésre álló adatok nem mutatták, ugyanakkor az Állami Számvevőszékhez fordultak, vizsgálatot kérve az elnyert támogatás ügyében.
György István érdeklődésünkre elmondta: egyrészt örül, hogy a rendőrség elé kerülhet az ügy, ugyanakkor elképesztőnek nevezte a nyomozó hatóságok eljárását. – A fentiekről minket, feljelentőket nem is tájékoztattak, annak ellenére, hogy e hónapban jártunk a pénzügyőrségen. Ott azt közölték, hogy a Központi Ügyészség Nyomozó Hivatala az V–XIII. kerületi ügyészséghez, majd hozzájuk továbbította feljelentésünket, kiegészítést kérve. Rámutattunk: Demszky Gábor főpolgármester maga is elismerte, hogy jogosulatlanul használtak fel állami pénzeket, ami a hatályos törvények alapján bűncselekmény – mondta a képviselő. Hozzátette: ha megkapják, panaszszal élnek a határozat ellen.
Amint arról többször is beszámoltunk, a botrány 2007 őszén pattant ki, azután, hogy a több mint 4,4 milliárd forintos pályázattal 126 útszakaszra elnyert támogatás elszámolásakor a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsának ellenőrző és monitoringbizottsága 580 millió forint felhasználását találta szabálytalannak. Az ezt megerősítő belső ellenőri jelentések, az igazságügyi szakértő és a Műegyetem vizsgálatát követően a főpolgármester azzal védekezett, hogy az útfelújítási program 96 százalékban teljesült, a visszafizetett pénz a költségvetés három százalékát sem éri el, a felújítást előkészítő hivatali munkatársak követtek el adminisztrációs hibákat, akik ellen fegyelmi eljárások is indultak. Az ellenzék által javasolt többpárti vizsgálóbizottság felállítását viszont a Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége rendre leszavazta.
Fiktív bérleti szerződésekkel is kivehettek pénzt a Tisza Párt kasszájából