Még csak koncepció készül a kormány-önkormányzatok egyeztető fórumán belül létrehozott munkacsoportban az elképzelt Budapest-törvényről – közölte lapunkkal Steiner Pál miniszterelnöki megbízott, a fővárosi MSZP-frakció vezetője. Szerinte még az sem körvonalazódott, hogy mit tartalmazna a jogszabály, ugyanis számos terület szabályozásához kétharmados szavazattöbbség kellene a parlamentben. Kérdésünkre, hogy az Antall-kormány idején született egy fővárosi törvény, amelyet a Horn Gyula és Kuncze Gábor vezette MSZP–SZDSZ-es koalíció szinte egy tollvonással eltörölt, Steiner azt mondta: az önkormányzati törvényben külön fejezet foglalkozik Budapesttel.
Ismeretes, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Demszky Gábor főpolgármester tavaszi tárgyalásukon jelentették be, hogy a 2006-os választások előtt kötött, a várost sok száz milliárd forint fejlesztéssel kecsegtető Budapest-szerződést ezután „akciótervként” kezelik, de a kormány garanciát vállal arra, hogy jogszabályi szinten rendezik a legfőbb fővárosi problémákat. A Népszava a napokban egy olyan, szeptemberre elkészülő koncepcióról, törvényi garanciáról számolt be, amelyben elsősorban az uniós nagyprojektek, például a négyes metró vagy a csepeli szennyvíztisztító beruházásának pénzügyi, döntéshozatali szabályait, a főváros és a 23 kerület közötti forrásmegosztás elveit „tisztáznák”, de tartalmazná az önkormányzatot megillető „adóvisszaosztás” módosítását vagy a BKV finanszírozását. Információnk szerint még az önkormányzati tárcánál is szkeptikusan figyelik az efféle jogalkotást, ugyanis a felsorolt területek egy részét külön törvény szabályozza, másrészt az aktuális kérdéseket nem is lehet törvénybe foglalni. Erre utal, hogy az önkormányzati feladatok és a finanszírozás kérdésével egy másik munkacsoport foglalkozik.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gödöllő független polgármestere nem kívánt nyilatkozni az ügyről, míg Molnár Gyula (MSZP), a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke, országgyűlési képviselő, Újbuda polgármestere szerint annyira kezdetleges a munkafolyamat, hogy arról egyelőre nem lehet mit mondani, az előkészítésről pedig még csak nem is hallott John Emese fővárosi SZDSZ-es frakcióvezető.
Tarlós István, a Fidesz–KDNP fővárosi frakciószövetségének elnöke nem csodálkozik azon, hogy „fű alatt” zajlanak az egyeztetések, és meg sem kérdezik az érintetteket. – Gyurcsány és Demszky újabb blöffje készül, amellyel el akarják fedni azt az óriási kudarcot, hogy Budapest a csőd szélén áll. Baj van a négyes metróval, a működésképtelenség határán billeg a BKV, a város egyre piszkosabb, rendetlenebb, miközben PR-kampányra milliárdokat költenek számolatlanul – tette hozzá. Mint azt a közelmúltban megírtuk, a fővárosban tizennégy éve folyamatosan hatalmon lévő balliberális koalíció 2006-ban készített 40 pontos programja közül jó, ha 12 megvalósul a ciklus végéig. A már hatályát vesztett Budapest-szerződésben hivatkozott, Budapest a mi városunk című MSZP–SZDSZ-es választási program, illetve az évekig a fővárosi fejlődés zálogaként emlegetett Podmaniczky-program, akárcsak a Gyurcsány-kormány Új Magyarország elnevezésű programja, gyakorlatilag megbukott.
Egyre szorosabb a kapcsolat Magyar és Gyurcsány pártja között