Hová tűnnek a MÁV milliárdjai?

2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint a MÁV Zrt. 2003 után elvesztette saját vagyonát, 2006-ra a társaság adósságállománya 314 milliárd lett, ezért hitel- és fizetésképtelen közeli állapotba került, s tavaly csak a költségvetési támogatás megháromszorozásával sikerült életben tartani. Az ÁSZ úgy számol, hogy a cégnél 2,1 billió forintnyi, részben szinten tartó műszaki beavatkozást nem végeztek el. Vagyis nemcsak rengeteg pénzt nyelt el a MÁV, de eközben hagyta leromlani a hálózatát. Most már csak az a kérdés, hogy vajon hova lett ez az irgalmatlanul sok pénz.
A költségvetési támogatás jelentős részét a MÁV-csoport saját magára, vagyis a szervezetre költötte – mondta lapunk kérdésére Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) alelnöke. Sem az általános ombudsman, sem a bírósági ítélet nem tudta rábírni a MÁV menedzsmentjét arra, hogy nyilvánosságra hozza a vezető munkatársak fizetését, holott ezek az emberek az adófizetők pénzéből kapják a fizetésüket. Dorner szerint szakmai berkekben köztudott, hogy az összeg már a középvezetők esetében is havonta milliós nagyságrendű. Ráadásul a MÁV Zrt. az ország egyik legnagyobb személygépkocsi-flottájával rendelkezik, s nem lehet olyan szegény a költségvetés, hogy a vasutasvezetők ne a legújabb és legjobban felszerelt autókkal járjanak.
Talán nem lenne olyan nagy baj, ha a magas fizetésekért magas teljesítményt nyújtanának a MÁV vezető munkatársai. Ezzel szemben a csúcsvezetők a mindenkori kormányzat kinevezettjei – állítja Dorner Lajos –, míg a második-harmadik vonalban többnyire részben „ortodox” vasutasok, részben ejtőernyősök találhatók. A régi vágású MÁV-osok minden újdonságnak ellenállnak, mint például a hálózatfejlesztés vagy az ütemes menetrend. Az ejtőernyősök számára a MÁV Start Zrt. az utolsó menedék: akik sehol sem váltak be, helyet kértek és kaptak a vasúttársaság igazgatóságán. Újabban katonatisztek érkeznek tucatszámra – állítja Dorner, aki az egyik internetes portált idézve úgy vélte, ezek az emberek nemcsak hogy nem értenek a vasúthoz, de eddigi pályájuk során igazi munkahellyel sem rendelkeztek.
A MÁV állami milliárdjai a százszámra tenyésző, a csoporthoz tartozó kis leánycégek felduzzasztott személyi állományához is eljutnak. Ezeket a kft.-ket egy-egy feladat ellátására hozták létre, ám míg a nemzetközi gyakorlatban az outsorcingot a költségek csökkentésére gyakorolják, sajátos magyar formája a közpénzek ellenőrizetlen kifizetését eredményezi. A kiszervezett társaság ugyanis rendszerint monopolhelyzetet élvez, s annyit kér szolgáltatásaiért, amennyit nem szégyell. A VEKE szakértője egy előkészítés alatt álló uniós pályázatban olyan árajánlatot látott, amelyben a MÁV Zrt. kétszer, alkalmanként ötször akkora áron vállalkozott pályaépítésre, mint a szintén állami GYSEV.
A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület szerint nem a vasút drága, fenntarthatatlan, gazdaságtalan, hanem a MÁV Zrt. működése az. Dorner Lajos úgy véli, csak radikális intézkedésekkel lehetne megszüntetni azt a pénzszivatytyút, amely egyre nagyobb nehézséget jelent a magyar költségvetésnek. A szakmában ismert a japán modell, amelynek során a kormány jogutód nélkül szüntette meg az állami vasúti cégcsoportot, és a kevés rátermett, elkötelezett szakember segítségével regionális vasúttársaságokat alapított. A VEKE szerint a GYSEV vagy akár a BKV HÉV üzeme bizonyítja, hogy lehetséges kevesebb pénzért jobb szolgáltatást nyújtani a közösségi közlekedés területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.