Önkormányzati csődkezelés alamizsnával

Alamizsna osztogatása helyett a napi működési gondokkal küszködő önkormányzatok törvényes finanszírozását kell megoldani, a Fidesz a településektől elvont állami normatívák visszaadását szorgalmazza. A kormány minapi bejelentése szerint ugyan 15 milliárd forintot osztottak szét a rászoruló önkormányzatok között, de az érdekképviseletek továbbra is a finanszírozás rendezését, a feladatok, a támogatási rendszer átgondolását szorgalmazzák.

2008. 08. 16. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a központi költségvetésben amúgy is nevesített pályázati pénzekkel, az önkormányzati rendszer átalakításával, hanem az állami normatívák viszszaadásával, a finanszírozás felülvizsgálatával kell segíteni a csőd közeli helyzetbe juttatott településeket – jelentette ki tegnap Gyimesi Endre fideszes országgyűlési képviselő, Zalaegerszeg polgármestere. Arra utalva, hogy Gyenesei István önkormányzati miniszter a minap 15 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást osztott szét pályázati úton 1623 településnek, az önkormányzatok több mint a felének, az ellenzéki politikus megjegyezte: átfogó politikai reformok helyett valójában a rosszul gombolt kabátot kell újragombolni. – Alamizsnával nem lehet csődöt kezelni, márpedig az önkormányzatok többsége rászorulónak számít, immár a napi működés került veszélybe. A vagyonfelélés csak azért nem folytatódik, mert lassan már nincs mit értékesíteni, azonban az eladósodottság kritikussá vált, az uniós pályázatok önrészét a települések szinte mindenütt csak hitelből vagy kötvénykibocsátással képesek kifizetni – mondta Gyimesi. Hozzátette: egy év leforgása alatt csak az oktatási és szociális intézmények működtetéséből százmillió forintos nagyságrendű összeget vont ki a kormányzat, a személyi jövedelem helyben maradó részének további szűkítésével pedig országosan 28 milliárdot vett ki az önkormányzatok zsebéből.
Mint arról beszámoltunk, az önkormányzati miniszter elismerte, hogy az állami feladatok ellátásához a helyhatóságok nem kapnak többletforrást, többségük felélte vagyonát, és bevételeik is szűkültek.
A kabinet az önkormányzati rendszer átalakításában látja a megoldást, azonban a hét legnagyobb érdek-képviseleti szövetség korábban már egyetértett abban, hogy elsődlegesen a feladatokat, a hatásköröket és a finanszírozás kérdését kellene rendezni. Ezt megerősítette lapunknak Gémesi György, a kormány–önkormányzatok egyeztető fórumának társelnöke, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke is.
Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke, Szentkirály polgármestere tegnap azt mondta, hogy alapvetően az értékrendszeren, a szemléleten kellene változtatni. – A kizárólag az EU-támogatásokra épített, haszonelvű beruházásokat erőltető politika megfojtja a településeket. Lehetnek itt nagyszerű óriásprojektek, ha cserébe a mindennapjaink kerülnek veszélybe – fűzte hozzá.

Gyenesei kérés nélkül is osztogat Somogyban? Saját somogyi választókerületében bőkezűen, pályázat nélkül is osztogatja az adófizetők pénzét Gyenesei István – közölte lapunkkal Barbalics István nagyatádi fideszes önkormányzati képviselő. Barbalics úgy tudja, hogy a hivatalosan a Somogyért Egyesület színeiben parlamenti képviselővé választott miniszter kérés nélkül hatvanmillió forintot juttatott többek között Nagyatádnak. – Városunk nem is pályázhatott a nemrég bejelentett 15 milliárd forintos keretre, ugyanis működési kiadásaink meghaladják az országos 115 százalékos átlagot. Ormai István polgármester, aki a megyei közgyűlésben barátját, Gyeneseit követte az egyesületi frakció vezetői posztján, ráadásul a 17 tagú nagyatádi képviselő-testületben 14 fős baloldali többség, mindent eltitkol előlünk – mondta a fideszes képviselő. Lapunk hiába kereste a polgármestert a városházán, titkárságán közölték: szabadságon van, akárcsak a jegyző, az alpolgármester ritkán jár be, aljegyző pedig jelenleg nincs.
Az Önkormányzati Minisztérium sajtó és kommunikációs főosztálya szerint lapunk értesülése téves, mivel a tizenötmilliárd forintos plusz támogatást kizárólag pályázati úton lehetett elnyerni. – Minden település a Magyar Államkincstár területi szervéhez benyújtott pályázat alapján részesült támogatásban – olvasható közleményükben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.