Romákat költöztettek a Ferencvárosból Csepelre

Elemi erejű a felháborodás Csepelen hetek óta, amióta a balliberális többségű, SZDSZ-es vezetésű ferencvárosi önkormányzat egyik lebontandó épületéből a XXI. kerületben megvásárolt ötvenkét négyzetméteres lakásába költöztetett egy, papíron négy, a valóságban tizenegy-tizenhét tagú cigány családot. Az érintett társasház szerint felháborodásuknak semmi köze a lakók származásához, nincs velük semmi baj, csak létszámuk nagysága miatt a lakók nyugalma került veszélybe. A helyi MSZP-s vezetés tiltakozik, a Fidesz átfogó fővárosi megoldást kezdeményez.

2008. 08. 18. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb etnikai bomba fenyeget Pesten: Ferencváros önkormányzata a városrész egyik rehabilitációs területéről Csepel társasházas övezetébe költöztetett egy nagy létszámú cigány családot. Az ügyben egyre nagyobb a felháborodás, miután a napokban egy helyi internetes honlap, a csepel.info Titokban folyik a ferencvárosi romák kitelepítése? címmel arról adott hírt, hogy június 20-án egy 17 fős roma családot költöztettek ide, minden előzetes egyeztetés, értesítés, tájékoztatás nélkül. A cikk meg nem nevezett lakossági forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy „Ferencvárosban a legnagyobb csöndben elkezdődött a roma lakosság szervezett kitelepítése”. A honlapra feltett ferencvárosi bérbeadói nyilatkozat, amelyet Gegesy Ferenc SZDSZ-es polgármester megbízásából, az önkormányzat vagyonkezelési irodavezető-helyettese, Kosik Gáborné írt alá, azt tartalmazza, hogy a IX. kerületi Lenhossék utca egyik bontásra ítélt, egyszobás, komfortos, 43,9 négyzetméteres lakására R. és R.-né bérleti szerződését közös megegyezéssel megszüntetik, egyidejűleg a XXI. kerület, Szent László utcában található 2 szobás, komfortos, 52 négyzetméteres önkormányzati lakás bérlőjéül jelölik őket, határozatlan időre. – A bérlővel együtt költöző személyek: 15 fő; jogszerűen befogadott személyek: 2 fő (gyermekek); a bérbeadó hozzájárulása nélkül befogadott személyek 13 fő – olvasható a dokumentumban.
Gegesy Ferenc lapunknak elmondta: szó sincs kitelepítésről, csupán a rehabilitáció folytatásáról. – A már értéktelen, felújíthatatlan épületeket lebontjuk, oda magánbefektetők építhetnek új lakásokat. A bent lakókat, akiknek jó része nem is roma, elhelyezzük, ha lehet, a Ferencvárosban. Mivel nincs elég tartalék lakás, vásárolunk a szomszédos kerületekben, Csepel mellett Erzsébetvárosban, Újbudán, Zuglóban és Pesterzsébeten is. Tavaly például 186 embert költöztettünk el, és csak ötöt a XXI. kerületbe. Mindenkinek három lakást ajánlunk, ha egyik sem felel meg, akkor felbontjuk a bérleti szerződést. Utóbbi vár azokra is, akik az új bérleményben botrányt okoznak, nem tartják be a szerződést, zavarják környezetüket, de néhány eset kivételével ilyenekről nem tudunk – fűzte hozzá. A szabad demokrata politikus kiemelte: nem igaz, hogy 17 ember nyomorogna 50 négyzetméteren, ugyanis rájöttek, hogy a bérbeadói nyilatkozat téves volt, és korrigálták azt. R.-ék társként bevettek még két rokonukat, így jelenleg négyen jogosultak az eddiginél nagyobb csepeli lakást használni. – A múlt hónapban voltunk kinn ellenőrzésen, és megállapítottuk, hogy csak tizenegyen vannak ott. Amint panasz érkezik, hogy nem tartják be a társasház rendjét, intézkedünk – tette hozzá.
Verőcei László, az érintett, Szent László utca 111. szám alatti társasház közös képviselője lapunknak elmondta: levélben fordultak a kerületekhez és a főváros illetékeseihez, tiltakozva az eljárás ellen, féltve az itt élők nyugalmát. – Ehhez semmi köze annak, hogy R.-ék cigányok, semmi baj nincs velük, nincs botrány, azonban a tény, hogy egy tucatnyian laknak itt, a jövés-menés önmagában is zavarja az itt élőket. Nem európai megoldás, hogy ennyi embert összezsúfoljanak – hangsúlyozta.
Az ügyben Tóth Mihály, Csepel MSZP-s polgármestere levelet írt ferencvárosi kollégájának, valamint a kerületvezetés Demszky Gábort és a fővárosi vezetőket is együttműködésre kérte a súlyos gondok megoldásához. – A főpolgármester még csak válaszra sem méltatott, Gegesy Ferenc pedig elismerte ugyan, hogy ennyi ember számára nem elég a kijelölt lakás, ha a pontosított adatokkal átírt bérleti szerződést nem tartják be, nekik kell lépniük – mondta Tóth Mihály, aki szerint elfogadhatatlan, hogy egy szomszédos kerület a másikba exportálja szociális feszültségeit.
Németh Szilárd csepeli fideszes frakcióvezető a fővárosi esélyegyenlőségi, foglalkoztatáspolitikai és kisebbségi bizottság fideszes elnökeként kijelentette: a ferencvárosi eljárás kimeríti az etnikai kitelepítés fogalmát, ezért a nyár végén összehívja a testületet. – Kezdeményezem Demszky Gábor és Gegesy Ferenc meghallgatását, valamint azt, hogy közösen dolgozzunk ki stratégiát a beláthatatlan folyamatok megfékezésére – mondta.
John Emese, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője közölte: a konkrét esetet nem ismeri, egyetért azzal, hogy a rehabilitációs problémákat kezelni kell, de nem lát semmilyen, a liberális elvekkel ellentétes folyamatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.