Megalakulásuk óta rendszeresen kapnak az önkormányzatok olyan többletfeladatokat, amelyekhez nem kapnak többletforrást, többségük felélte vagyonát, és bevételeik is szűkültek – ismerte el Gyenesei István önkormányzati miniszter. A kormányszóvivői tájékoztatón bejelentette: az elmúlt hónapban az önkormányzatok több mint fele csaknem 15 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapott.
Az 1623 pályázó között van olyan település, amelyik több pályázatból is részesedett, az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű települések közül 723 önkormányzat összesen 7,8 milliárd forint támogatást kapott, a korábbiaknál szigorúbb feltételek mellett, továbbá támogatták a kistelepülési iskolák, körjegyzőségek és közösségi buszok beszerzését, az intézményrendszer fenntartását, és ellentételezték az áramáremelés hatását.
– Pályázatok helyett a költségvetésben megjelenő, kiszámítható, tervezhető forrásokra van szükség. Át kell alakítani az önkormányzati rendszert, de ez az ellenzék támogatása nélkül nem megy – fogalmazott a miniszter.
Gyimesi Endre fideszes országgyűlési képviselő szerint a miniszter bejelentése álságos és kizárólag propagandacélokat szolgál. – A települések több mint fele kénytelen alamizsnáért könyörögni, miután a kormány elvonta tőlük a pénzt. Azzal pedig, hogy az igényeket messze nem fedező forrásokra pályázni kell, a szocialista kormánynak újból van lehetősége arra, hogy büntesse az ellenzéki vezetésű településeket – tette hozzá.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, a kormány-önkormányzatok egyeztető fórumának társelnöke lapunknak elmondta: a miniszter elismerte, hogy nem tartják be a törvényt, de a kormány felelősségét nem háríthatja át. – Előbb biztosítsák a forrásokat, utána gondolkodjanak önkormányzati reformon. Tavaly 3,3 százalékos reálérték-csökkentést „ígértek”, de kiderült, az elvonás legalább 7–10 százalékos – emlékeztetett.
Újabb tanú vallott a Lakatos Márk-ügyben