Többszörös árat fizet a főváros

Egy új ingatlanforgalmi szakvélemény alapján többszörös árat fizet évekkel ezelőtti mulasztásáért a fővárosi önkormányzat, ha véglegessé válik a kelenföldi városközpont botrányos elcserélése a 6-os busz óbudai végállomására – hangzott el a Fővárosi Közgyűlés pénzügyi ellenőrző bizottságának ülésén. A testület MSZP– SZDSZ-es többsége nem tekintette új körülménynek, hogy Újbuda egyik legértékesebb területét az eredetihez képest duplájára, míg a BKV használta ingatlant felére értékelték a szakértők.

2008. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tartotta indokoltnak tegnap a fővárosi pénzügyi ellenőrző bizottság (peb) balliberális többsége, hogy újratárgyalja a Fővárosi Közgyűlés azt a botrányos ingatlancserét, amelyet június végén kizárólag MSZP-s, SZDSZ-es és MDF-es képviselők szavaztak meg kártalanítás címén az Estivo Kft.-nek. Akkor a 6-os busz Óbuda Bogdáni úti végállomásának tulajdonjogáért cserébe az Estivo Kft.-nek átadták a XI. kerületi Tétényi út és Etele út sarkán, a leendő 4-es metró megállójánál lévő kelenföldi városközpontot, valamint két Ráday utcai ingatlant.
György István, a testület fideszes elnöke felkérésére a Magyar Ingatlanszövetség szakemberei előzetes ingatlanforgalmi szakvéleményt készítettek a szóban forgó ingatlanokról, és a fővárosi előterjesztés hivatkozott értékbecsléseivel szemben az óbudai – kizárólag közlekedési célokra hasznosítható – terület 526,5 millió forint helyett 270 millió forintot, a kelenföldi városközpont, ahol akár több tízezer négyzetméternyi bevásárlóközpont építhető, 552,5 millió forint helyett 1,26 milliárd forintot, valamint az épülő Kálvin téri metrócsomópont közelében lévő két ferencvárosi telek 510 millió forint helyett 910 millió forintot ér.
– Az Estivo Kft. egy sok évvel ezelőtti adminisztratív hiba, városházi mulasztás miatt a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletével szerezte meg a buszvégállomás tulajdonjogát, azonban kiderült, legfeljebb 700-900 millió forint illetné meg a céget, ezzel szemben az önkormányzat csaknem 2,2 milliárdos csomagot ad át. Mi ez, ha nem a közpénzekkel való felelőtlen gazdálkodás? – tette fel a kérdést György István.
Az ellenzék szerint az ügyben a hűtlen kezelés bűncselekményének gyanúja is felvetődhet. Andó Sándor, a peb MSZP-s alelnöke ugyanakkor nyilvánvalóvá tette, hogy pártja az ingatlancserét „jó megállapodásnak” tartja. Egy héttel ezelőtt a jogi bizottság koalíciós tagjai is úgy foglaltak állást, hogy „eddig nem merült fel olyan új jogi körülmény, amely indokolná az újratárgyalást”. Pedig a nyilvánosságra került dokumentumok éppen az ellenkezőjét támasztják alá: az MBO Real Estate Kft. több mint 1,2 milliárd forintos ajánlatot tett az egy hektárnyi kelenföldi terület megvásárlására, amelyre a XI. kerületi önkormányzat is igényt tart, a Ráday Invest Kft. pedig egymilliárd forintot ajánlott a Ráday utcai telkekért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.