Kegyelemdöfés a Tüske csarnoknak

Október végéig megpecsételődhet annak a félkész lágymányosi sportcsarnoknak a sorsa, amelyet eredetileg az 1996-os világkiállításra közpénzekből kezdett építtetni az állam, de az expó lemondása óta kihasználatlanul áll. Lett volna már itt tornász-vb, úszó Eb, gyurcsányi fejlesztés, de csak ígéretek maradtak. A nemzeti vagyonkezelő most ötven évre, kongresszusi központ kialakítására kötne vagyonkezelői szerződést azzal a céggel, amelynek tulajdonosa, a KÉSZ Kft. már eddig is több állami megbízást kapott.

2008. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába látható jól már több mint egy évtizede a Lágymányosi hídról a különleges tetőszerkezetéről elnevezett Tüske csarnok, amelyben soha nem sportolt senki, és valószínű, hogy már nem is fog. Bár az újbudai egyetemi központ szívében álló épület az adófizetők milliárdjaiból éppen ilyen célokra épült, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a napokban kezdi meg a tárgyalásokat az Atlantis Congress & Events Hall Kft.-vel a félkész sportlétesítmény kongresszusi központtá alakításáról, és ötvenéves vagyonkezelésbe adásáról.
Száraz Gábor, az MNV szóvivője lapunkkal közölte: az áprilisban kiírt egyfordulós nyilvános pályázatát valóban a fenti cég nyerte el, de a szerződést csak akkor kötik meg, ha a nyertesek vállalják a szigorú feltételeket. Azt, hogy melyek ezek, a szóvivő nem árulta el, mondván, hivatalosan csak a szerződés aláírása vagy esetleges elutasítása után nyilatkozhatnak.
Az Atlantis Congress Kft. tulajdonosa az a KÉSZ Ingatlan Üzemeltető és Fejlesztő Kft., amely korábban éppen a Tüske csarnok helyett a Margitszigeten megrendezett 2006-os úszó Eb helyszínének kialakítását, a Hajós Alfréd Sportuszoda bővítését végezte, legutóbb a végül megbukott kormányzati negyed kivitelezőjeként jelentkezett állami megbízásra.
Rétvári Bence KDNP-s országgyűlési képviselő a napokban felszólította Gyenesei Istvánt, a sportot felügyelő önkormányzati minisztert, hogy ne kössék meg a csarnok funkcióváltásáról szóló szerződést, hanem fejezzék be az építkezést, és az új sportközpontot nevezzék el Kolonics Györgyről, az elhunyt olimpiai bajnok kenusról. – A pekingi olimpián elért gyenge eredmény is azt mutatja, hogy a magyar sportnak nagyobb támogatásra van szüksége.
A nem működő sportcsarnok, amely eredetileg a Horn-kormány által lemondott expóra épült, az elmúlt években mindig a sporttal is foglalkozó tárcához – jelenleg az Önkormányzati Minisztériumhoz (ÖM) – tartozott.
Kovács Miklós, az ÖM turisztikai szakállamtitkára kérdésünkre elmondta: a több mint négyezer fő befogadóképességű nagyteremmel és ugyanennyi ember fogadására kész szekciótermekkel elképzelt kongresszusi központ turisztikai látványosság lenne, amely kulturális eseményeknek, koncerteknek is a színhelyéül szolgálna. – Az ingatlanra, őrzésére eddig csaknem egymilliárd forintot költöttünk, a beruházás költségei elérhetik a nyolc-kilenc milliárd forintot, az üzemeltetés hasznát a vagyonkezelő húzná, a szerződési tárgyalásokat szakmailag mi felügyeljük – fűzte hozzá.
Az egyébként négymilliárdos beruházással félig megépített Tüske csarnokról Deutsch Tamás, a polgári kormány sportminisztere még azt mondta: egy év alatt befejezik, ha a központ megkapja a 2002-es tornász-vb rendezési jogát. Nem kapta meg. – A kormány mai ülésén döntött arról, hogy Lágymányoson, az egyetemvárosban nemzetközi színvonalú uszodakomplexumot épít – ezt Gyurcsány Ferenc jelentette be 2003 márciusában azzal, hogy a létesítményben lesz a 2006-os úszó Eb. Csakhogy az elképzeléseket egy év múlva felülírta Gyurcsány Ferenc akkor még sportminiszter, s végül a jelenlegi miniszterelnök a margitszigeti helyszínt támogatta, azt az ígéretét is megszegve, hogy majd „Lágymányoson is épül egy uszoda”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.