Államigazgatási eljárás keretében, a Szent Gellért téren tartott tegnapi építésügyi szemle és ellenőrzés után, legkésőbb jövő hét elején dönt a Nemzeti Közlekedési Hatóság a négyes metró ügyében. Lapunkhoz eljuttatott közleményük szerint megállapították, hogy a beruházó BKV Zrt. DBR Metró projektigazgatóság bejelentése valós adatokat tartalmaz, miszerint a kivitelező Bamco Kkt. az alagútépítési munkákat folytatta, amellyel több mint 10 méterrel túlhaladta a leállási szelvényt. – Ezzel hatósági jóváhagyás nélkül kezdte meg a vágány átkötő alagút területén az építési munkálatokat – szögezte le a hatóság, amelynek szakemberei haladéktalanul megkezdték a jegyzőkönyvben rögzített tények értékelését, az adatok feldolgozását.
A Nemzeti Közlekedési Hatóság még kedden felszólította a Bamco konzorciumot, hogy haladéktalanul hagyja abba az engedély nélkül végzett alagútfúrást, amelyet ha kell, a naponta kiszabható egymillió forintos bírság mellett karhatalommal állíttatnak le. Az ünnep előtti napon az Index számolt be arról, hogy a kivitelezők újraindították a fúrópajzsokat. A munkálatokat két hete a Szent Gellért téri átkötő alagút építési engedélyének hiánya miatt függesztették fel, és a DBR Metró Projektigazgatóság elismerte: a Fővám téri csúszással együtt akár féléves is lehet a késedelem, a többletköltségek pedig elérhetik az egymilliárdot.
Miközben a törvénytelenséget pártállásra való tekintet nélkül sorra ítélik el a fővárosi politikusok, a négyes metrót „édes gyermekének” tekintő Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester és a területért felelős MSZP-s helyettese, Hagyó Miklós továbbra is nyári pihenését tölti. Tarlós István, a Fidesz, valamint Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője után tegnap szabad demokrata kollégájuk, John Emese kijelentette: „engedély nélkül senki nem építkezhet a fővárosban”.
Pető Szabolcs, a DBR Metró szóvivője leszögezte: a metrószerződések nem szólnak kötbérről vagy konkrét összegekről, ugyanakkor a csúszásokért mind a Bamcóhoz, mind a Fővám tér kivitelezőjéhez, a Hídépítőhöz is benyújtják igényüket. – Ha Bamco akár jogtalanul is, de eléri pajzsaival a Fővám teret, akkor ő kérhet pénzt az állásidőre – tette hozzá.
Lapunk úgy tudja, hogy sok milliárd forintos a tét, azonban hazánkat érheti a legnagyobb veszteség, ha a folyamatos botrányok miatt Brüsszel végül elállna a metróberuházás uniós támogatásától.
Kényszerleszállást hajtott végre egy repülőgép a köd miatt Budapesten