Alig növekszik idehaza a reálbér

Szinte semmit nem emelkednek idén a reálbérek, a legfrissebb statisztikák szerint ugyanis az év első nyolc hónapjában mindössze 0,3 százalékot kapaszkodott felfelé a bérek vásárlóereje. Nem kell aggódni a bérinfláció miatt sem, mivel úgy tűnik, a cégek az idén már nem tudnak jelentős emeléseket kigazdálkodni.

2008. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak nagyon enyhe reálbér-emelkedést tartanak valószínűnek erre az évre a szakértők, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint ugyanis január és augusztus között a hazai fizetések vásárlóereje a 6,8 százalékos infláció mellett még fél százalékot sem izmosodott. Úgy tűnik, nem kell aggódni a bérinfláció miatt sem, mivel az inflációs pálya a vártnál kedvezőtlenebb, ráadásul a vállalkozások idén nem tudnak jelentős béremeléseket kigazdálkodni, a gazdasági világválság tovagyűrűző hatásai miatt sem. A decemberig várható pénzromlás és az év végi jutalmak a legjobb esetben is csupán egy százalék körüli reálkereset-emelkedést vetítenek előre – vélik a szakértők.
Az első nyolc hónapban a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél a számviteli nyilvántartások alapján jelentett nettó átlagkeresetek öszszességében 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Noha a reálbérek 0,3 százalékos emelkedést mutatnak, a foglalkoztatottak száma viszont 0,8 százalékkal csökkent, tehát a munkavállalók reálbértömege lényegében félszázalékos esést mutat a múlt év azonos időszakához képest.
Január–augusztusban a nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 120 400 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 89 500, míg a szellemi foglalkozásúaké 154 800 forintnak felelt meg. A statisztikák tanúsága szerint vannak olyan munkakörök, ahol átlagon felül, vagyis több mint 13 százalékkal nőttek ebben az időszakban a keresetek: ilyen az ingatlanügyletek, a gazdasági szolgáltatások s a pénzügyi tevékenységek területe.
A versenyszektorban ettől függetlenül érezhetően mérséklődött a bérkiáramlás, s a spórolás a rendszeres prémium, jutalom kategóriában is jól érzékelhető. Mivel a globális pénzügyi bizonytalanság az elmúlt hetekben érezteti leginkább hatását a cégekre, ezért a szeptemberi statisztikáknál még rosszabb adatokra számítanak a szakértők.
Tovább karcsúsodott az állami szektor is, mivel január óta csaknem öt százalékkal, vagyis 22 ezer emberrel csökkent a költségvetési szférában dolgozók létszáma, ami a 2008. márciusi adatoknak megfelelő – közölte a hivatal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.