Eger kész megvédeni a Markhot-kórházat

A sztrájknál is keményebb fellépést terveznek az egri kórházvédők, amiért az ÁNTSZ a bírósági döntést meg nem várva, szerintük korrupciógyanús módon engedélyt adott a szocialista önkormányzatoknál jól lobbizó HospInvestnek a Markhot Ferenc Kórház működtetésére.

2008. 10. 11. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eger városa megfellebbezi azt a határozatot, amellyel a népegészségügyi szolgálat engedélyt adott a HospInvest Zrt.-nek az egri kórház működtetésére. Ezt a városi önkormányzat felhatalmazása alapján a Markhot-kórházban működő érdekképviseletek ügyvédje jelentette be tegnap. Pajtók Gábor emlékeztetett arra: Nagy Kálmán kereszténydemokrata országgyűlési képviselő korábban betekintett az engedélyezési eljárás iratanyagába. – Ennek alapján a személyi feltételek hiánya miatt csupán a kórház néhány osztálya működhetne a betegellátás veszélyeztetése nélkül – idézte fel a honatya szavait a jogász.
A Heves megyei Fidesz a szakmaiság megcsúfolásának és politikai nyomás eredményének tartja a veszprémi székhelyű, regionális tisztiorvosi szolgálat döntését. Herman István, a megyei közgyűlés képviselője arra akar választ kapni, hogy mennyi orvosra és szakdolgozóra adták ki az engedélyt, tekintettel arra, hogy a kórház dolgozói közül 720-an nem akarnak a HospInvesttel együttműködni. Mint mondta, be akarnak tekinteni az iratokba, mert ködösítés és a kórház dolgozóinak megfélemlítése zajlik. Misz Mihály, a kórház főorvosa arról beszélt, hogy megfellebbezhető az ÁNTSZ-döntés, amely szervezet nem várta meg a kórház ügyében indított bírósági eljárás végét.
Az egri Markhot Ferenc Kórház sztrájkbizottsága tegnap öszszeült, s eldöntötték, nem sztrájkolnak a HospInvest Zrt. és a jelenleg még fenntartóként ismert Heves Megyei Önkormányzat korrupciógyanús összejátszása ellen.
*
A demonstrációnál sokkal drasztikusabb eszközökhöz folyamodik a magáncéggel nem közösködő orvosgárda és szakszemélyzet mintegy 700 tagja, de egyelőre nem publikus az, amire a törvényesség keretein belül készülnek – jelentette be Mánya Kristóf főorvos.
Mint arról beszámoltunk, az a Bujdosó László vezette közép-dunántúli regionális ÁNTSZ adta ki a HospInvest működési engedélyét a Markhot Ferenc Kórházra, amelyik korábban üzleti kapcsolatban állt az MSZP közeli cég alelnökével. Három évvel ezelőtt ugyanis a tisztiorvosi szolgálat pályázatot írt ki laboratóriumainak privatizációjára, amelyet az eredetileg várt, mintegy egymilliárd forintos bevétel töredékéért az Euro-Labor Invest Kft. szerzett meg. Ez utóbbi cég Deák Gábor, a HospInvest jelenlegi alelnökének érdekeltségébe tartozott. Az ÁNTSZ főigazgatói posztját akkor Bujdosó László töltötte be, a magánosítási folyamatot pedig Heves István felügyelte projektmenedzserként. Heves később tagtárs lett Deák Gábor Ispotály Kft.-jében, majd az egyik cégén keresztül a HospInvest részvényesévé vált.
A hivatali ügymenetben egyébként még egy lépést kell megtennie a HospInvestnek ahhoz, hogy valóban átvehesse az egri kórház működtetését: finanszírozási szerződést kell kötnie az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP). Ehhez három feltételt ír elő az egészségbiztosító, egy úgynevezett nullás igazolást arról, hogy a cégnek nincs köztartozása, a feladatátadásról szóló szerződést, illetve az ÁNTSZ által kiállított működési engedélyt. Ha ezek a dokumentumok mindenben megfelelnek az előírásoknak, akkor a biztosító mérlegelés nélkül megköti a finanszírozási szerződést – tájékoztatta lapunkat az OEP sajtóosztálya.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elszomorítónak nevezte, hogy a magyar hatóságok, állam- és közigazgatási szervek egyetlen vállrándítással mellőzhetnek egy jogerős bírósági döntést. Ezzel arra utalt, hogy nemrég a bíróság kimondta: a szocialista többségű Heves megyei önkormányzat jogszerűtlenül adta át a HospInvestnek az egri kórház működtetési és vagyonkezelési jogát, a cég ugyanis nem mutatta be a pályázatban előírt banki igazolásokat. – Az ügy precedenssé nőtte ki magát, messze túlmutat a HospInvesten, illetve a Markhot Ferenc Kórházon – tette hozzá a kamaravezető. Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke csak annyit mondott: soha nem foglaltak állást abban, hogy ki a működtetője egy intézménynek. Egyet szeretnének: a lakosság kapjon megfelelő ellátást, amiért a fenntartó a felelős. A dolgozóknak az a dolguk, hogy szolgáltassanak, a fenntartónak pedig az, hogy ehhez a feltételeket biztosítsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.