A készítményekhez továbbra is százszázalékos társadalombiztosítási támogatás járna, de a finanszírozási kategóriájuk megváltozna. A szóban forgó medicinák eddig az úgynevezett külön keretbe tartoztak, ami azt jelenti, hogy a betegek mindig a kezelőintézményben kapták kézhez az orvosságot, ingyenesen. A HIV/AIDS kezelésére szolgáló szerek a tervek szerint a külön keretből átkerülnének a patikai forgalomba, ahol a betegeknek dobozonként 300 forintot kellene értük fizetni. Az egészségbiztosító szerint ez havonta – két dobozzal számolva – hatszáz forintos kiadást jelentene, amit nem tartanak jelentősnek ahhoz képest, hogy egy páciens gyógyszereihez havonta átlagosan több mint 200 ezer forintnyi támogatást adnak.
*
Az OEP sajtóosztályán érdeklődtünk arról, hogy mi indokolja a változtatást, de szűkszavúan csak anynyit válaszoltak, hogy mindez a betegek érdekében történne, hiszen igazságosabb hozzáférést, gyorsabb ellátást, rugalmasabb kezelési lehetőséget tenne lehetővé számukra. Hangsúlyozták, hogy döntés egyelőre nem született.
Szlávik János, a HIV/AIDS-betegeket ellátó Szent László Kórház főorvosa annyit mondott: az egyeztetések jelen állása szerint csak az intézmény belső patikájában válthatnák ki a fertőzöttek a készítményeket. A viszonylag kis számú beteg miatt egyelőre nem látják szükségét annak, hogy minden patika tartson ezekből a drága gyógyszerekből – tette hozzá.
Az elmúlt időszakban a legsúlyosabb betegségekre szedett gyógyszerek – például a sclerosis multiplex kezelésére használt készítmények vagy a növekedési hormonok – sorra kerültek ki a különkeretes támogatási kategóriából, s kerültek át a kórházi vagy a patikai finanszírozásba. Utóbbi esetében megszűnt a készítmények teljes ingyenessége, hiszen a patikákban dobozonként 300 forintot kell fizetni a száz százalékban támogatott medicinák után.
Az OEP korábbi indoka szerint a finanszírozás számos nehézséget jelent. Ezek közül a legfontosabbnak azt tartották, hogy ezeket a szereket az állam közbeszerzési eljárással szerzi be, ám a szabályok rugalmatlansága miatt ez veszélyeztetheti a gyógyszerellátás biztonságát és folyamatosságát. Azt is hangsúlyozták, hogy a változással az ellátás nem függne közvetlenül a következő évi költségvetés elfogadásától. Ráadásul egy-egy új terápiás alternatíva támogatásával nem kellene megvárni a következő beszerzési ciklust.
Az OEP indokai között nem szerepelt ugyan, de mégis tény, hogy a különkeretes gyógyszerek után az állam nem hajthatja be a gyártókra kivetett 12 százalékos adót, míg a patikai forgalomba került készítmények után fizetniük kell a cégeknek.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek