Folytatódnak a razziák

Nincs végük az összevont razziáknak: újabb sorozatra készülnek a hatóságok, november közepétől ugyanis a hamisításokat igyekeznek kiszűrni. Az ellenőrzésekre leginkább a színesfém-kereskedők számíthatnak, de az élelmiszeripar is újra górcső alá kerül.

2008. 10. 13. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eredményesnek ítéli a kormány az összehangolt hatósági razziákat, ezért november 20-tól január elejéig újabb ellenőrzésekre számíthat több ezer vállalkozás. A legújabb akció alapját az adja, hogy hamarosan a kabinet elé kerül a hamisítás elleni nemzeti stratégia, a razziákat pedig a dokumentumban meghatározott három legveszélyesebbnek tartott területre koncentrálják. Ellenőrzésekre számíthatnak majd az élelmiszer-ipari cégek, a gyógyszer- és gyógyhatású készítmények forgalmazói, valamint a színesfémgyűjtésben és -kereskedelemben érintett vállalkozások és az autóbontók is – közölte Kondorosi Ferenc, az Új rend kormánybiztosa. Mivel a hamisítások miatt évente százmilliárd forint körüli kár keletkezik, a kormány azt reméli, az újabb akciósorozat hatására csökken a feketegazdaság súlya, ami a becslések szerint 3700 milliárd forintos kárt okoz a gazdaságnak.
A színesfémtolvajlás mára komoly iparággá nőtte ki magát, évi több milliárdra tehető az ebből származó kár. Egy készülő jogszabálytervezet szerint a jövőben – hasonlóan a jövedéki termékekhez – speciális kritériumokon alapuló engedélyezési rendszert vezetnének be a fém- és érckereskedők számára. A tevékenység megkezdése előtt ingatlan- vagy pénzügyi biztosítékot is kellene adniuk, a vevőkről és az átvett fémekről pedig naprakész nyilvántartást kell vezetniük. Kondorosi szerint a gépjármű-forgalmazók üdvözlik a kezdeményezést, egyesek szerint viszont az alkatrészekre is kötelező egyedi azonosító nem akadályozná meg az illegális kereskedést, csupán a tisztességes cégekre róna újabb terheket.
Az élelmiszer-hamisítással kapcsolatos közleményében Kondorosi azt írja: az unió egységes belső piacán a termékek szabadon áramlanak, noha előállításukhoz és forgalmazásukhoz sajátos feltételek szükségesek. A tagországok azzal biztosítanak szabad utat az uniós élelmiszereknek, hogy kölcsönösen elismerik egymás rendszereit, holott a biztonságot csak az garantálja, ha nyomon követhető a termőföldtől a fogyasztó asztaláig tartó termelési folyamat. Emiatt az élelmiszeriparban is egyedi termékazonosítók bevezetését szorgalmazzák, bár a kormánybiztos kijelentette: ez nem lenne kötelező, de erősen ajánlott. Eközben tegnap a kereskedelem hatékony működése, a tisztességes piaci gyakorlat és verseny érdekében megállapodást írt alá a kormány és több kereskedelmi, fogyasztóvédő szervezet – az utóbbiak kezdeményezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.