Nőtt a kórházak adósságállománya a tavalyihoz képest. Míg 2007 végén 51,7 milliárd forintra tették a szakemberek a fekvőbeteg-ellátó intézmények tartozását, addig ez a becslések szerint 2008 végére elérheti a 68 milliárdot – derül ki abból a felmérésből, amelyet a Magyar Kórházszövetség, a Gazdasági Vezetők Egyesülete, valamint az Egészségügyi Minisztérium végzett. Az összegzésből kiderül, hogy 2008 közepére mintegy kétmilliárd forinttal csökkent az adósságállomány a tavalyihoz képest, de később meredek emelkedésnek indult. Az okokat firtató kérdésünkre Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta: az adatok elemzése még tart.
Demes Istvánné, a kórházszövetség elnökségi tagja elmondta: a fekvőbeteg-ellátók 77 százaléka, szám szerint 98 intézmény szolgáltatott adatot. A válaszadóknál 59 milliárd forintnyi adósságállományt prognosztizáltak év végére, ám a választ nem adókra vonatkozóan is becsléseket készítettek, így jött ki a mintegy 68 milliárd forintra várt összadósság-állomány. A szakember hozzátette: az intézmények 86 százaléka halmozott fel adósságot, s mindössze 13,3 százalékuk remél pozitív egyenleget. A felmérés szerint 18 kórházban, azaz a fekvőbeteg-ellátók több mint 18 százalékánál kritikus a pénzügyi helyzet. Demes Istvánné hangsúlyozta: év végére várhatóan jelentős mértékben nő az adósságállomány a tavalyihoz képest, s több intézmény szerepel majd a tartozást felhalmozottak listáján. Ráadásul néhol a helyzet kezelhetetlen lesz – szögezte le. Kifogásolta, hogy különböző indokokra hivatkozva számos intézmény – köztük több állami – sem szolgáltat adatot a pénzügyi helyzetéről, pedig a vizsgálatban ez esetben az egészségügyi tárca is közreműködött.
A szakember hangsúlyozta: a felmérésben a lehetséges legmagasabb bevétellel, illetve a legalacsonyabb kiadással számoltak, ezért a várható adósságállományra vonatkozó adat optimista becslésnek minősíthető. Megjegyezte azt is, hogy az adósságállomány kísértetiesen megegyezik azzal az összeggel, amekkora megtakarítás várható az Egészségbiztosítási Alapban. Ezt a pénzt felhasználva konszolidálni lehetne a fekvőbeteg-ellátó intézményeket – tette hozzá.
Egy tegnapi konferencián Székely Tamás egészségügyi miniszter azonban utalt arra, hogy pénzügyi konszolidációra, vagyis az adósságállomány állami kiegyenlítésére ne számítsanak a kórházak. Hozzátette: a korábban történt kórházi konszolidációk sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek