Tömeges elbocsátások

Idehaza tömeges leépítésektől tartanak a szakértők a válság nyomán, a hitelezési feltételek romlása miatt ugyanis sokan kerülhetnek utcára azokban az ágazatokban, ahol folyamatos beruházásokra van szükség. Az építőiparból, a kereskedelemből és a turizmusból tízezreknek szűnhet meg a munkahelye.

2008. 10. 24. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős, akár több ezer fős elbocsátások és csődök is előfordulhatnak az építőiparban, az ingatlanfinanszírozásban és a kiskereskedelemben, valamint a turizmusban is – állítják a hitelválságot percről percre figyelő szakértők. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint ha elhúzódnak a válság okozta problémák itthon, és emiatt még több bank szigorítja a hitelfelvételhez szükséges feltételeket, esetleg leállítják az újabb kérelmek befogadását, akkor több területen is nehéz helyzetbe kerülnek a cégek. Így például az exportra termelő ipari üzemeknél már hamarosan gondok jelentkezhetnek, e cégeknek ugyanis folyamatosan szükségük van a banki finanszírozásra. De a hitelhiány miatt összeomolhat az építőipar, ahogy az ingatlanpiac és a kereskedelmi ingatlanberuházások is.
A legrosszabb forgatókönyv az, ha leáll Magyarországon a devizahitelezés, ami az elemző szerint a tartalékok felélése után gyárbezárásokat és a termelés hosszabb-rövidebb ideig tartó leállását idézheti elő. Ez pedig sok ezer ember megélhetését veszélyezteti. Még veszteségesebb lehet majd az autókereskedelem is, amely – szintén a szigorodó hitelfelvétel és a zuhanó lakossági jövedelmek miatt – komoly kereslet-visszaesésre számíthat. A következmény itt is ugyanaz: munkahelyek csökkenése és alacsonyabb bérek. Mivel az áruhitelezés piaca már tavaly is telítődött, s egyre kevesebb család képes arra, hogy újabb banki terheket vállaljon magára, a kiskereskedelem is megérzi majd a lakossági fogyasztás csökkenését, főként ha a béreket is befagyasztják – jósolta Suppan. Ez pedig óhatatlanul üzletbezárásokat és elbocsátásokat von maga után. Az egyébként is veszteséges hazai turizmusban pedig – mely jelenleg négyszázezer embernek ad munkát – a beruházások visszaesése után ugyancsak leépítések jöhetnek. Az ágazat kilátásait az is rontja, hogy világszerte csökkennek az utazásra fordított összegek.
A Takarékbank szakértője ezzel együtt bízik abban, hogy heteken belül normalizálódik a nemzetközi, így a hazai helyzet, és lassan feloldódik a fagyos piaci hangulat. Erre vannak biztató jelek, ám a szakember mégis úgy látja, a gazdasági lassulás erőteljes lehet, ha pedig teljesen leáll a banki hitelezés, akkor akár kétszázalékos recesszió, negatív növekedés sem elképzelhetetlen, ami azzal jár, hogy minden szinten lassul majd a fogyasztás, és csődközelbe kerül jó néhány vállalkozás. Bízzunk abban, hogy a helyzet időben normalizálódik, legalábbis azelőtt, mielőtt elérjük a tömeges elbocsátásokat és a gazdasági ellehetetlenülést, vagyis a válság lefelé tartó spiráljának legalját – jegyezte meg Suppan Gergely, aki szerint ugyanakkor képtelenség pontosan megmondani, meddig tart és mi lesz a globális pénzügyi összeomlás hatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.