Jelentős, akár több ezer fős elbocsátások és csődök is előfordulhatnak az építőiparban, az ingatlanfinanszírozásban és a kiskereskedelemben, valamint a turizmusban is – állítják a hitelválságot percről percre figyelő szakértők. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint ha elhúzódnak a válság okozta problémák itthon, és emiatt még több bank szigorítja a hitelfelvételhez szükséges feltételeket, esetleg leállítják az újabb kérelmek befogadását, akkor több területen is nehéz helyzetbe kerülnek a cégek. Így például az exportra termelő ipari üzemeknél már hamarosan gondok jelentkezhetnek, e cégeknek ugyanis folyamatosan szükségük van a banki finanszírozásra. De a hitelhiány miatt összeomolhat az építőipar, ahogy az ingatlanpiac és a kereskedelmi ingatlanberuházások is.
A legrosszabb forgatókönyv az, ha leáll Magyarországon a devizahitelezés, ami az elemző szerint a tartalékok felélése után gyárbezárásokat és a termelés hosszabb-rövidebb ideig tartó leállását idézheti elő. Ez pedig sok ezer ember megélhetését veszélyezteti. Még veszteségesebb lehet majd az autókereskedelem is, amely – szintén a szigorodó hitelfelvétel és a zuhanó lakossági jövedelmek miatt – komoly kereslet-visszaesésre számíthat. A következmény itt is ugyanaz: munkahelyek csökkenése és alacsonyabb bérek. Mivel az áruhitelezés piaca már tavaly is telítődött, s egyre kevesebb család képes arra, hogy újabb banki terheket vállaljon magára, a kiskereskedelem is megérzi majd a lakossági fogyasztás csökkenését, főként ha a béreket is befagyasztják – jósolta Suppan. Ez pedig óhatatlanul üzletbezárásokat és elbocsátásokat von maga után. Az egyébként is veszteséges hazai turizmusban pedig – mely jelenleg négyszázezer embernek ad munkát – a beruházások visszaesése után ugyancsak leépítések jöhetnek. Az ágazat kilátásait az is rontja, hogy világszerte csökkennek az utazásra fordított összegek.
A Takarékbank szakértője ezzel együtt bízik abban, hogy heteken belül normalizálódik a nemzetközi, így a hazai helyzet, és lassan feloldódik a fagyos piaci hangulat. Erre vannak biztató jelek, ám a szakember mégis úgy látja, a gazdasági lassulás erőteljes lehet, ha pedig teljesen leáll a banki hitelezés, akkor akár kétszázalékos recesszió, negatív növekedés sem elképzelhetetlen, ami azzal jár, hogy minden szinten lassul majd a fogyasztás, és csődközelbe kerül jó néhány vállalkozás. Bízzunk abban, hogy a helyzet időben normalizálódik, legalábbis azelőtt, mielőtt elérjük a tömeges elbocsátásokat és a gazdasági ellehetetlenülést, vagyis a válság lefelé tartó spiráljának legalját – jegyezte meg Suppan Gergely, aki szerint ugyanakkor képtelenség pontosan megmondani, meddig tart és mi lesz a globális pénzügyi összeomlás hatása.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban